Home Lajme Nga Vendi YouTube mbyll kanalet me pagesë

YouTube mbyll kanalet me pagesë

2 min read
0
155

TIRANE,22 Shtator /ATSH/ – YouTube njoftoi mbylljen e kanaleve me pagesĂ«, qĂ« u prezantuan me jo pak bujĂ« nĂ« vitin 2013 si pjesĂ« e pĂ«rpjekjeve tĂ« rrjetit mĂ« tĂ« madh tĂ« shpĂ«rndarjes sĂ« videove pĂ«r tĂ« pĂ«rfituar financiarisht nga ky shĂ«rbim.

Bëhej fjalë për kanale që hapeshin nga palë të treta në YouTube dhe që përmes një pagese mujore ofronin akses individual për programe dhe video të veçanta që nuk ofroheshin falas.

Ky shĂ«rbim nuk fitoi asnjĂ«herĂ« popullaritetin e mjaftueshĂ«m dhe Google e pranoi kĂ«tĂ«. “Nuk u arrit kurrĂ« objektivi, as nga palĂ«t e interesuara pĂ«r tĂ« patur njĂ« kanal tĂ« tillĂ« dhe as nga pĂ«rdoruesit”, deklaroi Google.

PĂ«r kĂ«tĂ«, gjiganti amerikan i teknologjisĂ« njoftoi se do ta mbyllĂ« kĂ«tĂ« shĂ«rbim nĂ« muajin dhjetor. TĂ« gjithĂ« kanalet qĂ« kanĂ« video nĂ« seksionin me pagesĂ« tĂ« platformĂ«s do t’u kĂ«rkohet fshirja e tyre, ose bĂ«rja publike falas.

Në këtë ndryshim nuk përfshihet YouTube Red, seksioni i vetë platformës së Google ku ofrohen programe ekskluzive dhe pa reklamime për përdoruesit kundrejt një pagese mujore dhe që për momentin është e vlefshme vetëm në Shtetet e Bashkuara. /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…