Home Bota ZAGREB – Kroacia, ShqipĂ«ria dhe Mali i Zi diskutojnĂ« rrugĂ«t pĂ«r pastrimin e Adriatikut

ZAGREB – Kroacia, ShqipĂ«ria dhe Mali i Zi diskutojnĂ« rrugĂ«t pĂ«r pastrimin e Adriatikut

2 min read
0
237

ZAGREB, 21 shkurt /ATSH-HINA/ – Ministri kroat i Mbrojtjes sĂ« Mjedisit dhe i EnergjisĂ«, Tomislav Coriç dhe homologĂ«t e tij shqiptar, Blendi Klosi dhe ai malazez, Pavle Raduloviç diskutuan dje nĂ« Dubrovnik mbi zgjidhjet e mundshme lidhur me ndotjen e detit Adriatik nga mbeturinat, thuhet nĂ« njĂ« komunikatĂ« pĂ«r median nga zyra e shtypit e ministrisĂ« respektive kroate.

”Tri vendet janĂ« nĂ«nshkruese tĂ« KonventĂ«s sĂ« BarcelonĂ«s dhe, duke patur parasysh rĂ«ndĂ«sinĂ« e njĂ« ambienti tĂ« pastĂ«r dhe tĂ« njĂ« turizmi tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m, nĂ«nvizuan rĂ«ndĂ«sinĂ« e zbatimit tĂ« kĂ«saj konvente si edhe tĂ« planit rajonal pĂ«r menaxhimin e mbetjeve nĂ« det pĂ«r tĂ« ulur nivelin e ndotjes nĂ« Adriatik”, tha kjo ministri nĂ« komunikatĂ«n pĂ«r shtyp.

Ministrat ranë dakord për forcimin e bashkëpunimit sipas marrëveshjeve ekzistuese si edhe për të aplikuar për thithjen e fondeve të BE-së dhe të Fondit Global Mjedisor për financimin e projekteve.

Ministria kroate shprehu dĂ«shirĂ«n pĂ«r tĂ« ndihmuar teknikisht ShqipĂ«rinĂ« dhe Malin e Zi si edhe pĂ«r tĂ« ndarĂ« informacionion nĂ«pĂ«rmjet programit tĂ« unionit TAIEX pĂ«r t’i ndihmuar kĂ«to shtete me pĂ«rpilimin e kegjislacionit pĂ«r menaxhimin e mbetjeve./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…