Home Kuriozitete Zvicra, njĂ« mrekulli e natyrĂ«s dhe e njeriut…

Zvicra, njĂ« mrekulli e natyrĂ«s dhe e njeriut…

1 min read
0
139

TIRANË, 20 Korrik / ATSH / –  Zvicra ka njĂ« reliev  shumĂ« të  thyer qe  mbulohet me sĂ« shumti me kodra, male dhe bjeshkĂ« tĂ« mĂ«dha, duke bĂ«rĂ« qĂ« natyra zvicerane tĂ« jetĂ« ndĂ«r mĂ« tĂ« bukurat nĂ« botĂ«.

Zvicra i kushton një rëndësi të madhe mbrojtjes së ambientit dhe për këtë është e përfaqësuar në shumë organizata botërore, të cilat kujdesen në mbrojtjen e natyrës në forma të ndryshme.

Temperaturat vjetore sillen pak më të ulta në krahasim me vendet e tjera të Europës jugore, por kohëve të fundit, temperaturat kanë bërë një ndryshim ku ka pasur një rritje të lehtë të tyre.

Zvicra preferohet për turizmin malor dhe atë ekologjik.

Sportet e preferuara janë skitë në Alpet e saj ku bora është e përhershme. /a.ke/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Kuriozitete
Comments are closed.

Check Also

PREHISTORI – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenĂ« e gjelbĂ«ruar dhe e populluar nga njerĂ«zit

ROMË, 2 mars /ATSH-ANSA/ – Dikur, rreth 12 000 dhe 5 000 vite mĂ« parĂ«, Saharaja ka q…