Home Lajme Nga Vendi Rama takim me sipërmarrës në Lezhë: Përmirësuam klimën e biznesit

Rama takim me sipërmarrës në Lezhë: Përmirësuam klimën e biznesit

4 min read
0
135

 

TIRANE, 12 Maj/ATSH/-Kryeministri Edi Rama në kanalin e tij në Facebook transmetoi takimin me dy vëllezër, sipërmarrës të rinj nga Lezha të cilët sipas tij, brenda dy dekadash formuan një kompani të suksesshme.

Gjatë bashkëbisedimit me ta Rama theksoi se mungesa e profesionistëve është një problem i trashëguar nga e kaluara.

“Kemi kaq shumĂ« vite qĂ« themi jemi tĂ« pasur dhe jemi tĂ« pasur realisht me naftĂ« e minerale por ne nuk kemi teknikĂ« nafte, teknikĂ« minierash dhe tani kanĂ« filluar shkollat e para profesionale pĂ«r kĂ«tĂ« punĂ«. Imagjinoni, vijnĂ« kompanitĂ« e huaja pĂ«r tĂ« eksploruar naftĂ«n dhe I sjellin kuadrot nga jashtĂ«. Tani kemi hap njĂ« shkollĂ« nĂ« BulqizĂ« pĂ«r teknike minierash. Problemi i madh Ă«shtĂ« mungesa e profesionistĂ«ve. Tani ka filluar arsimi professional tĂ« marrĂ« peshĂ« por prap nuk Ă«shtĂ« nĂ« nivelin qĂ« duhet”, tha Rama.

Sipas tij, ky vit ka qënë viti me numrin më të madh te aplikantëve për të vazhduar shkollat profesionale.

Ministrja e Arsimit  dhe Sportit, Lindita Nikolla e pranishme në takim propozoi se kjo lloj sipërmarrjeje mund të shërbeje edhe si një mundësi praktike për nxënësit e shkollave profesionale. Ajo tha se këta të fundit të mund të jenë anëtarë bordesh në shkolla profesionale për të trajnuar nxënësit ne zanate të ndryshme.

“Dy vĂ«llezĂ«r qĂ« u larguan nga ShqipĂ«ria vetĂ«m me rrobat e trupit, brenda dy dekadash formuan njĂ« kompani tĂ« suksesshme, “Gruppo Koni”, me degĂ« nĂ« Nju Jork, Abu Dhabi, Milano dhe tashmĂ« edhe nĂ« ShqipĂ«ri. Deri nĂ« 2013 vĂ«llezĂ«rit Nik dhe SandĂ«r Nikolli, e kanĂ« pasur pothuajse tĂ« pamundur tĂ« investonin nĂ« ShqipĂ«ri. PĂ«r shkak tĂ« pengesave dhe burokracive tĂ« pafundme kĂ«tu, e patĂ«n mĂ« tĂ« lehtĂ« tĂ« hapnin degĂ« tĂ« biznesit tĂ« tyre fillimisht nĂ« Nju Jork e nĂ« Abu Dhabi. Sot ata janĂ« prezentĂ« dhe tĂ« suksesshĂ«m edhe nĂ« atdheun e tyre falĂ« reformave fiskale, lehtĂ«sirave pĂ«r sipĂ«rmarrjen, pĂ«rmirĂ«simit tĂ« klimĂ«s sĂ« biznesit”, shkruan Rama nĂ« faqen e tij nĂ« “Facebook”.

/z.t/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…