Home Art, Kulture dhe Argetim 173 mijë spektatorë nëpër shfaqje

173 mijë spektatorë nëpër shfaqje

1 min read
0
186

TIRANE, 2 Shkurt/ATSH/- Shqiptarët por edhe të huajt që vizituan vendin tonë gjatë vitit 2017 kanë preferuar të kalojnë më tepër kohë për të shijuar shfaqje dhe ekspozita në institucionet kulturore të vendit.

Të dhënat e fundit të Institutit të Statistikave (INSTAT) mbi kulturën tregojnë se numri i spektatorëve u rrit me 60 mijë krahasuar me vitin 2016 duke arritur në 173 mijë gjithsej.

Teatri Kombëtar rriti numrin e shfaqjeve, me rreth 21.2%, ndërsa mirëpriti 10 mijë spektatorë më shumë.

Në Teatrin Kombëtar eksperimental pati 320 shfaqje dhe numri i spektatorëve u rrit me 10.6% .

/a.gjonaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…