Home Aktualitet 350 pemë të reja i shtohen Elbasanit

350 pemë të reja i shtohen Elbasanit

3 min read
0
158
previous arrow
next arrow
Slider

ELBASAN, 23 Shkurt/ATSH/.- 350 pemë të reja i janë shtuar hapësirave të gjelbra të qytetit të Elbasanit në kuadër të javës së pyllëzimit.

Bashkia e Elbasanit në bashkëpunim me institucione të tjera vendore dhe shoqata nisi aksionin e pyllëzimit i cili do të vijojë edhe në ditët në vazhdim.

Punonjësit e bashkisë u ndanë në pika të ndryshme të qytetit për të dhënë kontributin e tyre për mbjelljen e pemëve.

NĂ«nkryetari i BashkisĂ« Klevis Xhoxhi bashkĂ« me pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« Inspektoriatit tĂ« Mjedisit nisĂ«n mbjelljen e pemĂ«ve nĂ« rrugĂ«n “Borodin Mitarja”.

Sipas Xhoxhit, pĂ«rveç pyllĂ«zimit nĂ« çdo cep tĂ« BashkisĂ« Elbasan, gjithashtu qytetit do t’i shtohen tre lulishte tĂ« reja. “Bashkia e Elbasanit ka marrĂ« masat qĂ« tĂ« pyllĂ«zohet i gjithĂ« qyteti. NjĂ« falenderim i veçantĂ« shkon pĂ«r tĂ« gjithĂ« institucionet dhe shoqatat tĂ« cilat i janĂ« bashkangjitur kĂ«saj nisme pĂ«r pyllĂ«zimin dhe mbjelljen e pemĂ«ve nĂ« qytetin e Elbasanit. E veçanta e kĂ«saj jave Ă«shtĂ« qĂ« BashkisĂ« sĂ« Elbasanit i shtohen edhe tre lulishte tĂ« reja, konkretisht njĂ« lulishte tek kthesa e KrastĂ«s, njĂ« lulishte nĂ« unazĂ«n lindore tĂ« qytetit dhe njĂ« tek kryqĂ«zimi i CĂ«rrikut”, tha ai.

Nënkryetari i Bashkisë u bëri thirrje të gjithë qytetarëve, që gjatë këtij muaji dhe gjatë kësaj jave të mbjellin sa më shumë bimë, sa më shumë pemë për një gjelbërim dhe një mjedis sa më të pastër për të gjithë./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…