Home Bota AFGANISTAN – 15 oficerĂ« policie vriten nga dy sulme talebane

AFGANISTAN – 15 oficerĂ« policie vriten nga dy sulme talebane

2 min read
0
177

KABUL, 17 shkurt /ATSH-DPA/ – TĂ« paktĂ«n 15 oficerĂ« afganĂ« policie u vranĂ« gjatĂ« dy sulmeve talebane, nĂ« provincĂ«n perĂ«ndimore Farah dhe atĂ« jugore, Zabul, njoftuan sot zyrtarĂ« tĂ« policisĂ« nĂ« Kabul.

”NjĂ« numĂ«r i madh militantĂ«sh talebanĂ« sulmuan njĂ« pikĂ« kontrolli policor nĂ« Balabulok, Farah, gjatĂ« orĂ«ve tĂ« para tĂ« mĂ«ngjesit tĂ« sotĂ«m, duke vrarĂ« tĂ« paktĂ«n 10 oficerĂ«”, deklaroi anĂ«tari i kĂ«shillit provincial, Faridullah Bakhtawar.

”RebelĂ«t morĂ«n tĂ« gjithĂ« armatimin nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« kontrolli”, shtoi ai.

Ndërkohë, trupat afgane të sigurisë u kanë shkaktuar gjithashtu shumë humbje në njerëz rebelëve talebanë, por nuk ka një numër të saktë të këtyre viktimave.

”PesĂ« policĂ« tĂ« tjerĂ« u vranĂ« nĂ« provincĂ«n Zabul”, tha anĂ«tari i kĂ«shillit provincial, Haji Atta Jan Haqbayan.

Duke marrë përgjegjësinë për të dy sulmet, zëdhënësi i talebanëve, Qari Yousuf Ahmadi shkruajti në Twitter se milicia talebane kishte ndaluar një oficer dhe kishte vrarë 10 të tjerë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…