Home Bota Azia AFGANISTAN – TĂ« paktĂ«n 11 tĂ« vdekur nĂ« sulmin e parĂ« kamikaz tĂ« vitit nĂ« Kabul

AFGANISTAN – TĂ« paktĂ«n 11 tĂ« vdekur nĂ« sulmin e parĂ« kamikaz tĂ« vitit nĂ« Kabul

2 min read
0
184

KABUL, 4 janar /ATSH-AFP/ – Viti 2018 fillon me gjakderdhje tĂ« re nĂ« Afganistan, pasi njĂ« kamikaz u hodh nĂ« erĂ« sot nĂ« mbrĂ«mje pranĂ« disa policĂ«ve dhe manifestuesve nĂ« Kabul, duke shkaktuar vdekjen e tĂ« paktĂ«n 11 personave dhe 25 tĂ« plagosur.

Grupi xhihadist, Shteti Islamik (ISIS) morri përsipër këtë sulm, vetëm katër ditë pas një atentati gjatë një ceremonie mortore që shkaktoi vdekjen e 18 personave në provincën lindore të Nangarhar, ditën e fundit të vitit 2017.

“NjĂ« kamikaz u hodh nĂ« erĂ« (…) pranĂ« njĂ« grupi policĂ«sh qĂ« synonin tĂ« garantonin sigurinĂ« e njĂ« manifestimi”, deklaroi njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i ministrisĂ« sĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme, Nasrat Rahimi.

“Mund tĂ« konfirmojmĂ« se pĂ«r momentin 11 trupa janĂ« transportuar nĂ« spitale, si dhe 25 tĂ« plagosur”, njoftoi njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i ministrisĂ« sĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Wahid Majroh.

Ndërsa një burim nga shërbimet e sigurisë, fliste për një bilanc që arrinte në 20 të vdekur dhe 20 të plagosur, por që nuk është konfirmuar ende./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Azia
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…