Home Art, Kulture dhe Argetim Arkivat thyejnë kufijtë, Shqipëri-Kosovë me revistë të përbashkët

Arkivat thyejnë kufijtë, Shqipëri-Kosovë me revistë të përbashkët

5 min read
0
187

TIRANE, 27 Dhjetor /ATSH/ – Drejtoria e PĂ«rgjithshme e Arkivave dhe Agjencia ShtetĂ«rore e Arkivave tĂ« KosovĂ«s promovuan sot RevistĂ«n Arkivore qĂ« do tĂ« botohet nga ky vit si botim i pĂ«rbashkĂ«t i dy arkivave, pjesĂ« e pĂ«rpjekjes sĂ« unifikimit tĂ« punĂ«s arkivore nĂ« tĂ« gjitha Trevat KombĂ«tare.

Ardit Bido, Drejtor i PĂ«rgjithshĂ«m i Arkivave tha se “kurorĂ«zojmĂ« njĂ« bashkĂ«punim tĂ« vyer ndĂ«rmjet tĂ« gjithĂ« trashĂ«gimisĂ« tonĂ« kulturore materiale, dokumentare, RevistĂ«n Arkivore e cila Ă«shtĂ« nĂ« vijim tĂ« KonferencĂ«s sĂ« ParĂ« MbarĂ«kombĂ«tare tĂ« ArkivistikĂ«s, e vetmja nĂ« ShqipĂ«ri qĂ« Ă«shtĂ« njĂ« produkt i pĂ«rbashkĂ«t midis dy arkivave AgjencisĂ« sĂ« Arkivave tĂ« KosovĂ«s dhe nĂ« tĂ« ardhmen e afĂ«rt dhe tĂ« institucioneve tĂ« trashĂ«gimisĂ« kulturore shqiptare nĂ« Maqedoni”.

Ai tha se në kuadër të vitit mbarëkombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu ne do të dalim me produkte reale të cilat ndihmojnë në ngritjen e vëmendjes dhe në zhvillimin e bashkëpunimit institucional konkret dhe të prekshëm ndërmjet të gjitha institucioneve e të gjitha trevave shqiptare që kanë të bëjnë me trashëgiminë tonë kulturore.

Ramë Manaj drejtori i Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës tha se përvoja, ekspertizat e zhvillimet e veprimtarisë arkivore si profesion por edhe si veprimtari shkencore kanë nevojë të unifikohen në një revistë të tillë të përbashkët me qëllimin e unifikimit si kontribut shkencor.

Skënder Asani drejtor i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve të Maqedonisë përshëndeti dy drejtorat Bidon dhe  Manaj dhe Pranvera Dibra Drejtoreshë e Arkivit të Ministrisë së Evrpës dhe Punëve të Jashtme dhe tha se është i nderuar që është pjesë e kësaj reviste sepse Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve të Maqedonisë, sepse është i vetmi Institucion në Maqedoni i Shqiptarëve dhe do na shërbejë që ky bashkëpunim midis Arkivave do na mundësojë ta ndjejmë dhe ta shkruajmë historinë tonë e cila në Maqedoni prej 7 dekadave ka qënë e mohuar.

Gjithashtu Pranvera Dibra, shprehu kënaqësinë që është pjesë e këtij kontributi të përbashkët për një trashëgimi kombëtare të përbashkët.

“Uroj qĂ« kjo revistĂ« tĂ« jetĂ« tribuna e gjithĂ« arkivistĂ«ve pĂ«r tĂ« shprehur kontributet dhe eksperiencat tĂ« historianĂ«ve dhe tĂ« jetĂ« gjithmonĂ« njĂ« literaturĂ« pĂ«r studentĂ«t e dy anĂ«ve tĂ« kufirit”,- tha ajo. /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…