Home Bota ARMENI – Sarkissian zgjidhet presidenti i ri i vendit

ARMENI – Sarkissian zgjidhet presidenti i ri i vendit

1 min read
0
245

EREVAN, 2 mars /ATSH-AFP/ – DeputetĂ«t armenĂ« zgjodhĂ«n sot Armen Sarkissian nĂ« postin e presidentit tĂ« ri tĂ« kĂ«tij shteti tĂ« vogĂ«l nĂ« Kaukaz.

Armen Sarkissian, ish-ambasadori armen në Britaninë e Madhe, 64 vjeç, ishte i vetmi kandidat.

Ai mundi të marrë 90 vota në favor nga 105 deputetë në total duke u shpallur zyrtarisht si pasardhësi i presidentit aktual, Serge Sarkissian me të cilin ndan të njëjtin mbiemër, por pa asnjë lidhje midis tyre./  /v.b/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…