Home Bota BERLIN – Der Leyen kĂ«rkon shtimin e trupave nĂ« Afganistan

BERLIN – Der Leyen kĂ«rkon shtimin e trupave nĂ« Afganistan

1 min read
0
1,074

BERLIN, 4 mars /ATSH-DPA/ – Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen ka planifikuar rritjen e kontributit tĂ« vendit tĂ« saj pĂ«r trajnimin e forcave afgane tĂ« sigurisĂ« me shtimin e trupave me njĂ« tĂ« tretĂ«n e atyre aktualĂ«, çka do ta çonte numrin e pĂ«rgjithshĂ«m tĂ« tyre nĂ« vendin e shkatĂ«rruar nga lufta nĂ« 1 300.

Mandati aktual i parlamentit për trupat gjermane, të dislokuara që prej vitit 2002, lejon një maksimum prej 980 trupash.

Ministrja e Mbrojtjes, e cila ka të gjitha gjasat për mbajtjen e postit edhe në qeverinë e re gjermane të koalicionit, e mbështet nismën për shkak të rigjallërimit të talebanëve dhe të futjes në vendin e Azisë Qendrore edhe të militantëve të ISIS-it.

Që nga viti 2002, numri i ushtarëve gjermanë të vrarë në Afganistan është 56./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…