Home Bota BERLIN – Gjermania dhe Polonia mosmarrĂ«veshje pĂ«r gazin rus

BERLIN – Gjermania dhe Polonia mosmarrĂ«veshje pĂ«r gazin rus

3 min read
0
173

BERLIN, 16 shkurt /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe homologu polak shprehĂ«n sot mosmarrĂ«veshjet pĂ«r çështjen strategjike tĂ« tranzitit tĂ« gazit rus drejt EuropĂ«s gjatĂ« njĂ« vizite qĂ« synonte pĂ«rmirĂ«simin e marrĂ«dhĂ«nieve tĂ« vĂ«shtira mes dy vendeve.

“‘Duhet ta themi qartĂ«, ne kemi mosmarrĂ«veshje pĂ«r ‘Nordstream 2′”, deklaroi kancelarja gjermane pĂ«rsa i pĂ«rket projektit tĂ« gazjellĂ«sit, qĂ« lidh direkt RusinĂ« me GjermaninĂ« dhe EuropĂ«n duke anashkaluar UkrainĂ«n, gjĂ« qĂ« shqetĂ«son shumĂ« EuropĂ«n Lindore.

GazsjellĂ«si “Nordstream” qĂ« kalon nĂ« veri nga deti Balltik Ă«shtĂ« konsideruar nga Gjermania, ekonomia e parĂ« evropiane, si kryesor pĂ«r furnizimin me energji.

Ai Ă«shtĂ« zhvilluar nga gjiganti rus “Gazprom” dhe pesĂ« grupe europiane, francezi Engie, gjermanĂ«t Uniper (ish-EON) dhe Wintershall (BASF), austriaku OMV dhe anglo-holandezi Shell.

Ish-kancelari gjerman, Gerhard Schröder ka luajtur aty një rol kyç.

Angela Merkel ka vlerësuar meritat duke nënvizuar se bëhej fjalë për një projekt ekonomik që nuk përbën rrezik dhe që do të ndihmonte në diversifikimin e burimeve të furnizimit me gaz.

“Ukraina do tĂ« pĂ«rjashtohet nga kjo rrugĂ« tranziti”, theksoi kryeministri polak, nacionalisti konservator Mateusz Morawiecki duke shtuar se kjo pĂ«rbĂ«n rrezik tĂ« mĂ«dh politik.

“Sot, Ukraina Ă«shtĂ« relativisht e sigurt, sepse ajo kontrollon njĂ« korridor tĂ« furnizimit me gaz natyror drejt EuropĂ«s Qendrore”, nĂ«nvizoi ai.

“‘Por, nĂ«se ‘Nordstream 2’ Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar dhe kalimi i gazit nĂ«pĂ«mjet UkrainĂ«s ndĂ«rpritet, atĂ«herĂ« Rusia mund tĂ« ‘sulmojĂ« tĂ« gjithĂ« UkrainĂ«n'”, shtoi ai.
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…