Home Bota BERLIN – Hakerat rusĂ« mund tĂ« kenĂ« sulmuar edhe qeveri tĂ« tjera europiane

BERLIN – Hakerat rusĂ« mund tĂ« kenĂ« sulmuar edhe qeveri tĂ« tjera europiane

1 min read
0
150

BERLIN, 1 mars /ATSH-DPA/ – HakerĂ«t rusĂ«, tĂ« dyshuar pĂ«r ndĂ«rhyrje nĂ« kompjuterat e qeverisĂ« gjermane, mund tĂ« kenĂ« shĂ«njestruar edhe ministritĂ« e vendeve tĂ« tjera europiane, deklaroi sot njĂ« ekspert amerikan sigurie pĂ«r gazetĂ«n gjermane “Die Welt”.

“Grupi i hakerave rusĂ« ‘APT28’ Ă«shtĂ« munduar tĂ« hyjĂ« nĂ« sistemet e sigurta tĂ« ministrive tĂ« Jashtme  dhe tĂ« Mbrojtjes tĂ« vendeve tĂ« tjera europiane”, deklaroi Benjamin Read nga kompania amerikane e sigurisĂ«, FireEye.

Informacionet e reja u mblodhĂ«n nga tĂ« ashtuquajturat nĂ« gjuhĂ«n teknike sulmet pĂ«rmes e-mail-eve “spearfishing e-mails”, qĂ« kompania e tij zbuloi nĂ« sistemet kompjuterike tĂ« disa qeverive tĂ« BE-sĂ«.

Read theksoi se “APT 28” nuk dukeshin si njĂ« grup hakerĂ«sh kriminelĂ« tĂ« interesuar pĂ«r pĂ«rfitime materiale.//a.i/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Atila Ismailaj
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…