Home Bota BERLIN – Merkel emĂ«ron kundĂ«rshtarin Spahn nĂ« qeverinĂ« e ardhshme

BERLIN – Merkel emĂ«ron kundĂ«rshtarin Spahn nĂ« qeverinĂ« e ardhshme

2 min read
0
199

BERLIN, 25 shkurt /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel vendosi tĂ« emĂ«rojĂ« ministĂ«r nĂ« qeverinĂ« e ardhshme kundĂ«rshtarin e saj kryesor brenda partisĂ« konservatore, me shpresĂ«n pĂ«r tĂ« qetĂ«suar revoltĂ«n nĂ« rritje tĂ« krahut tĂ« djathtĂ« tĂ« lĂ«vizjes, raportuan sot disa media.

Jens Spahn, kreu i kundërshtarëve të kursit politik centrist të kancelares dhe mbështetës i një ndryshimi të qëndrimit më djathtas të kristian-demokratëve të CDU-së, duhet të marrë përsipër përgjegjësinë dhe të bëhet ministër i Shëndetësisë.

Angela Merkel e ka zgjidhur kĂ«tĂ« çështje dhe do tĂ« njoftojĂ« vendimin sot nĂ« mbrĂ«mje pas njĂ« takimi tĂ« organeve drejtuese tĂ« partisĂ« sĂ« saj, pohojnĂ« tĂ« pĂ«rditshmet ‘Bild’ dhe ”SĂŒddeutsche Zeitung”, si dhe agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Jens Spahn, 37 vjeç mbajti postin e sekretarit të Shtetit në qeverinë e mëparshme, në Ministrinë e Financave.

Ai u dallua prej disa muajsh për kritikat ndaj politikës migratore bujare të Angela Merkel, që mbështeti ardhjen e më shumë se një milion azilkërkuesish në vend.

Ai propagandoi gjithashtu për një ndryshim konservator të orientimit të CDU-së, për çështjet që lidhen me identitetin, për të rifituar një pjesë të votuesve të larguar drejt ekstremit të djathtë të Alternativës për Gjermaninë (AfD)./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…