Home Bota BRUKSEL – BE: Dyshime serioze pĂ«r pluralizmin politik nĂ« Rusi

BRUKSEL – BE: Dyshime serioze pĂ«r pluralizmin politik nĂ« Rusi

3 min read
0
129

BRUKSEL, 26 dhjetor /ATSH-AFP/ – KundĂ«rshtimi i kandidaturĂ«s sĂ« opozitarit numĂ«r njĂ« tĂ« Kremlinit ngre dyshime serioze pĂ«r pluralizmin politik nĂ« Rusi, pohoi sot njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«se e shĂ«rbimeve tĂ« jashtme tĂ« Bashkimit Evropian.

”Vendimi i komisionit zgjedhor rus ngre njĂ« dyshim serioz pĂ«r pluralizmin politik nĂ« Rusi dhe perspektivĂ«n e zgjedhjeve demokratike vitin e ardhshĂ«m”, pohoi zĂ«dhĂ«nĂ«sja, Maja Kocijancic, nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« shĂ«rbimit evropian (SEAE).

Zëdhënësja rikujtoi se Gjykata Evropian e të Drejtave të Njeriut (CEDH) u shpreh se e drejta për një proces të paanshëm ndaj Navvalnyt, iu refuzua në 2013 , ku u dënua përfundimisht në shkurtin e kaluar për përvetësim fondesh.

Njoftimi i lëshuar të hënën nga Komisioni Zgjedhor nuk ishte i papritur, pasi istitucioni kishte paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se opozitari nuk mund të kandidonte para 2028 për shkak të këtij dënimi me pesë vite burg me kusht në një çështje që daton në 2009.

“Presim nga autoritetet ruse qĂ« tĂ« sigurojnĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« mundĂ«si tĂ« drejta, pĂ«rfshirĂ« edhe zgjedhjet presidenciale qĂ« do tĂ« mbahen mĂ« 18 mars”, deklaroi sĂ«rish zĂ«dhĂ«nĂ«sja qĂ« i bĂ«ri thirrje RusisĂ« pĂ«r tĂ« ftuar OSBE-nĂ« (OrganizatĂ«n pĂ«r siguri dhe bashkĂ«punim nĂ« EvropĂ«) pĂ«r monitorimin e zgjedhjeve.

“Bashkimi Evropian do tĂ« bazojĂ« gjykimin e procesit zgjedhor mbi rezultatet e tij, siç kemi bĂ«rĂ« nĂ« tĂ« kaluarĂ«n”, pĂ«rfundon zĂ«dhĂ«nĂ«sja./
/v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…