Home Bota BRUKSEL – Juncker: Nuk ka presion nga BE-ja pĂ«r zgjidhjen e emrit mes Shkupit dhe AthinĂ«s

BRUKSEL – Juncker: Nuk ka presion nga BE-ja pĂ«r zgjidhjen e emrit mes Shkupit dhe AthinĂ«s

1 min read
0
208

BRUKSEL, 3 mars /ATSH-MIA/ – Kryetari i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker deklaroi, pas kthimit nga turneu nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor, se BE-ja nuk po ushtron presion ndaj MaqedonisĂ« dhe GreqisĂ« pĂ«r zgjidhjen e çështjes sĂ« emrit.

“Presioni nuk Ă«shtĂ« mjeti qĂ« duhet tĂ« pĂ«rdorim. Ne nxisim GreqinĂ« dhe MaqedoninĂ« pĂ«r tĂ« gjetur zgjidhje pĂ«r çështjen e emrit. Ato janĂ« angazhuar nĂ« negociata dhe ne nuk duhet tĂ« ndĂ«rhyjmĂ«”, theksoi Juncker.

Ai refuzoi t’i pĂ«rgjigjej pyetjes nĂ«se e shihte tĂ« arsyeshme kĂ«rkesĂ«n e GreqisĂ« ndaj MaqedonisĂ« pĂ«r ndryshimin e KushtetutĂ«s./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…