Home Aktualitet Butrinti zgjidhet ndër 10 trashëgimitë kulturore më me interes në botë

Butrinti zgjidhet ndër 10 trashëgimitë kulturore më me interes në botë

3 min read
0
522

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH/ – Butrinti zgjidhet njĂ« nga 10 modelet e trashĂ«gimisĂ« kulturore mĂ« me interes pĂ«r t’u studiuar nĂ« botĂ«.

Universiteti i Bristolit, një prej 20 më të mirëve në Angli, ka organizuar një kurs ndërkombëtar online, ku studentë nga e gjithë bota studiojnë 10 modele të përzgjedhura për turizmin kulturor të qëndrueshëm dhe trashëgiminë kulturore. Një ndër modelet e përzgjedhura është edhe Butrinti.

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare është caktuar si personi, i cili do të drejtojë këtë program online, ku janë regjistruar rreth 1 mijë studentë nga e gjithë bota.

Sipas Future Learn, Butrinti Ă«shtĂ« njĂ« nga modelet mĂ« me interes pĂ«r t’u studiuar nga kursi.

Një prej studenteve të këtij kursi, Melissa Polychronakis, thotë se Butrinti është një zonë e bukur dhe se aty po bëhet një punë e mrekullueshme.

“NdĂ«rtimi i besimit tĂ« banorĂ«ve Ă«shtĂ« shumĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m. AftĂ«sia pĂ«r t’i bĂ«rĂ« banorĂ«t pjesĂ« tĂ« vendimmarrjes Ă«shtĂ« vendimtare dhe, nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« puna e kĂ«tyre individĂ«ve Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r t’a ruajtur kĂ«tĂ« mjedis tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m”, shprehet Polychronakis.

ShqipĂ«ria, shprehet ajo mĂ« tej, duket se po bĂ«het njĂ« lider botĂ«ror nĂ« ekosistemet e qĂ«ndrueshme, tĂ« cilat me siguri do ta bĂ«jnĂ« PerĂ«ndimin tĂ« ulet dhe t’a dĂ«gjojĂ«!

“ËshtĂ« inkurajuese qĂ« qeveria dhe zyrtarĂ«t shqiptarĂ« e kanĂ« kuptuar nevojĂ«n pĂ«r ndryshime, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« zhvillimi tĂ« bĂ«het mĂ« i qĂ«ndrueshĂ«m dhe tĂ« kenĂ« njĂ« ndikim mĂ« pozitiv nĂ« mjedis. Mund tĂ« kishte qenĂ« shumĂ« e lehtĂ« t’i injoronin kĂ«to probleme dhe thjesht tĂ« vazhdonin nĂ« praktikat e tyre gjatĂ« kĂ«saj periudhe tĂ« rritjes ekonomike”, citohet Polychranakis.

/a.gjonaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…