Home Rajoni Kosova Dy filma kosovarë në Festivalin e Filmit të Rotterdamit

Dy filma kosovarë në Festivalin e Filmit të Rotterdamit

2 min read
0
200

PRISHTINË, 25 Janar/ATSH/.- Dy projekte filmike tĂ« KosovĂ«s “Kodra e Diellit” dhe “Hana”, po marrin pjesĂ« nĂ« aktivitetin Rotterdam Lab, pjesĂ« e Festivalit tĂ« Filmit nĂ« Rotterdam, HolandĂ«.

Kjo pjesëmarrje e Kosovës vjen falë partneritetit që Qendra Kinematografike e Kosovës ka me CineMart, bën të ditur QKK-ja.

Rotterdam Lab nis nga data 27 deri mĂ« 31 janar 2018 dhe pjesĂ« e kĂ«tij aktiviteti pesĂ« ditor do tĂ« jenĂ« edhe Blerim Gjoci me projektin filmik ‘Kodra e Diellit’ si dhe Ujkan Hysaj me projektin ‘Hana’, tĂ« dy kĂ«ta filma, tĂ« mbĂ«shtetur nga Qendra Kinematografike e KosovĂ«s.

Rotterdam Lab ka për qëllim avancimin e producentëve në zhvillim nga e gjithë bota dhe krijimin e mundësive për njohuri dhe ekspertizë.

Ky aktivitet Ă«shtĂ« organizuar nga tregu pĂ«r bashkĂ«prodhim ‘CineMart’, i njohur si tregu joformal i filmit, i ndjekur nga njĂ« numĂ«r i madh i profesionistĂ«ve ndĂ«rkombĂ«tarĂ« tĂ« filmit, tĂ« cilĂ«t janĂ« tĂ« interesuar tĂ« investojnĂ« nĂ« projekte tĂ« reja filmike. Ky program pĂ«rfshin diskutime dhe takime me ekspertĂ« nga industria e filmit.

Festivali i filmit të Rotterdamit është një ndër festivalet më të rëndësishme evropiane ku sivjet është edicioni i 47-të me radhë dhe gjatë dymbëdhjetë ditëve të festivalit, qindra regjisorë dhe artistë të të tjerë do të paraqesin punën e tyre para një audience të madhe./k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …