Home Artikuj te Tjere Elbasan , qender e re komunitare per romet

Elbasan , qender e re komunitare per romet

6 min read
0
177

21VELIAJELBASAN, 21 Dhjetor/ATSH-Miranda Sadiku/.- Nga dita e sotme, rreth 250 familje tĂ« komunitetit rom nĂ« qytetin e Elbasanit, do tĂ« kenĂ« si strehĂ« qendrĂ«n e tyre tĂ« re, e cila do t’u ofrojĂ« atyre shĂ«rbime tĂ« ndryshme parashkollore, kĂ«shillime dhe informacione rreth shĂ«ndetit, tĂ« drejtave tĂ« njeriut, kĂ«shillim ligjor, etj.

I pranishëm në përurimin e saj, ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, premtoi të shtunën se Elbasani do të jetë në qendër të investimeve të Qeverisë, e cila do të mbështesë të gjitha projektet e paraqitura nga kryebashkiaku Qazim Sejdini, duke filluar që nga buxheti i vitit që vjen.
“ I gjithĂ« ky investim Ă«shtĂ« pĂ«r tĂ« ardhmen e kĂ«tyre fĂ«mijĂ«ve. Jemi nĂ« njĂ« kohĂ« qĂ« po bĂ«hen diskutime shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme nĂ« ShqipĂ«ri, jemi duke debatuar shumĂ« fort pĂ«r buxhetin. NĂ« fakt, ato qĂ« e kritikojnĂ« buxhetin kanĂ« tĂ« drejtĂ« sepse ky nuk Ă«shtĂ« njĂ« buxhet si herĂ«t e tjera, Ă«shtĂ« njĂ« buxhet qĂ« ka buxhetuar mĂ« shumĂ« pĂ«r fĂ«mijĂ«t, pensionistĂ«t, pĂ«r punĂ«simin e njerĂ«zve”, tha Veliaj.
Për ata pak që e kanë një vend pune, nga 1 janari do të paguajnë taksa më pak me këtë buxhet se sa paguanin, ndërsa për ata që nuk e kanë, kemi tre fishuar buxhetin për fondet e punësimit dhe për të gjithë kompanitë që ishin të gatshëme që të punësonin edhe nga komuniteti Rom, si edhe për shqiptarët që sot janë të papunë, sqaroi Veliaj.
“Ashtu si PNUD Ă«shtĂ« treguar donator i kujdeshĂ«m dhe i ka investuar kĂ«to para tek komuniteti qĂ« ka mĂ« shumĂ« nevojĂ«, edhe Qeveria po e ndjek kĂ«tĂ« shembull. ParatĂ« modeste qĂ« ka, i ka investuar te 97 pĂ«rqind e popullatĂ«s shqiptare qĂ« kanĂ« mĂ« shumĂ« nevojĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« ulen taksat, tĂ« ulen çmimet, tĂ« ulet taksa e biznesit tĂ« vogĂ«l, tĂ« shtohen fondet pĂ«r fĂ«mijĂ«t, si edhe fondet qĂ« punĂ«sojnĂ« shqiptarĂ«t qĂ« kanĂ« nevojĂ«â€, tha Veliaj.
Ai premtoi se javën e ardhëshme, nga Elbasani do të nis shpërndarja e pagesave për invaliditetin dhe ndihmën ekonomike, si edhe rritjen e fondit për këto shtresa.
Ndërsa kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, vlerësoi punën e bërë për ndërtimin e kësaj qendre, duke e konsideruar atë mjaft të rëndësishme për edukimin dhe integrimin e komunitetit rom.
Koordinatorja e Përhershme e Kombeve të Bashkuara, Zineb Toumi Benjelloun, vlerësoi bashkëpunimin me Bashkinë e Elbasanit në ndërtimin e Qendrës Komunitare Rome.
Së shpejti, në qendrën e sapopëruruar, do të funksionojë kopshti i fëmijëve, i cili do të mirëpresë jo vetëm fëmijët e komunitetit rom, por edhe të shtresave në nevojë, të cilët e kanë të pamundur të paguajnë tarifat e kopshteve publike.
I shoqĂ«ruar nga kryetari i BashkisĂ« sĂ« Elbasanit, Qazim Sejdini dhe Prefekti i Qarkut, Arben Kamami, Veliaj vizitoi edhe qendrĂ«n “ Balashe”, ku akomodohen persona me aftĂ«si tĂ« kufizuar, si edhe tĂ« moshuar./m.sh/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Artikuj te Tjere
Comments are closed.

Check Also

VIDEO/Abuzimet me ndihmën ekonomike, për tu lehtësuar nga taksat

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – NjĂ« nga shkaqet kryesore qĂ« familje tĂ« ndrysh…