Home Art, Kulture dhe Argetim ‘Eurovision 2018’, shorti zbulon kur do kĂ«ndojĂ« ShqipĂ«ria

‘Eurovision 2018’, shorti zbulon kur do kĂ«ndojĂ« ShqipĂ«ria

2 min read
0
197

TIRANE, 31 Janar /ATSH/ – ËshtĂ« hedhur shorti pĂ«r natĂ«n e parĂ« dhe tĂ« dytĂ« pĂ«r shtetet pjesĂ«marrĂ«se nĂ« festivalin ‘Eurovision’ qĂ« kĂ«tĂ« vit do tĂ« mbahet nĂ« LisbonĂ« tĂ« PortugalisĂ« nĂ« datat 8, 10 dhe 12 maj. ShqipĂ«ria e cila kĂ«tĂ« vit prezantohet nga Eugent Bushpepa me kĂ«ngĂ«n “Mall”, do tĂ« performojĂ« nĂ« natĂ«n e parĂ« gjysmĂ«finale, 8 maj 2018.

ËshtĂ« hera e parĂ« qĂ« Portugalia e pret kĂ«tĂ« festival . E drejta pĂ«r tĂ« organizuar festivalin  e kĂ«ngĂ«s Eurovizion pĂ«r  2018 erdhi pasi Salvador Sobral fitoi edicionin nĂ« vitin 2017 nĂ« Kiev me kĂ«ngĂ«n e tij Amar Pelos Dois.

Në natën e parë gjysmëfinale garojnë shtetet:

Shqipëria
Azerbajxhani
Bjellorusia
Belgjika
Bullgaria
Republika Çeke
Estonia
Islanda
Izraeli
Lituania
Armenia
Austria
Kroacia
Qipro
Finlanda
Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë
Greqia
Irlanda
Zvicra

Në natën e dytë gjysmëfinale garojnë shtetet:
Australia
Danimarka
Norvegjia
Moldavia
Rumania
Rusia
San Marino
Serbia
Holanda
Hungaria
Gjeorgjia
Malta
Mali i Zi
Letonia
Polonia
Sllovenia
Suedia
Ukraina.

https://eurovision.tv/event/lisbon-2018/first-semi-final/participants 

https://eurovision.tv/event/lisbon-2018/second-semi-final/participants

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…