Home Art, Kulture dhe Argetim Filmi “Moonlight” fiton çmimin Oscar 2017

Filmi “Moonlight” fiton çmimin Oscar 2017

6 min read
0
231

– “La La Land” mĂ« i vlerĂ«suari por pa rekord-

oscarTIRANË, 27 Shkurt/ATSH/.- NjĂ« finale e pabesueshme nĂ« natĂ«n e ndarjeve tĂ« çmimeve Oscar. “Moonlight” fiton si filmi mĂ« i mirĂ«, pas njĂ« gabimi kur çmimi iu dorĂ«zua filmit “La la Land”.

Muzikali që kishte mbledhur rekordin e nominimeve , mori në shtëpi një sërë çmimesh mes të cilave regjia më e mirë, Damien Chazelle, aktorja më e mirë protagoniste Emma Stone. Aktori më i mirë protagonist u shpall Casey Affleck, ndërsa për jo protagonistët u vlerësuan Viola Davis dhe Mahershala Ali.

Një finale me supriza që i garantoi këtij edicioni, një ngjarje që nuk kishte ndodhur në Oscar e tjerë.

Pas lajmĂ«rimit tĂ« Warren Beatty dhe Faye Dunaway producentĂ«t e “La La Land” u ngjitĂ«n nĂ« skenĂ« pĂ«r tĂ« marrĂ« statujĂ«n dhe filluan tĂ« bĂ«jnĂ« falenderimet. MĂ« pas , njĂ« gabim nĂ« zarf. Filmi mĂ« i mirĂ« nĂ« tĂ« vĂ«rtet u shpall “Moonlight”, me regjisor Barry Jenkins.

MĂ« pas ekipi i “Moonlight” u ngjit nĂ« skenĂ« pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr çmimin . KĂ«shtu qĂ« triumfoi jo dashuria romatike, por njĂ« histori varfĂ«rie, droge dhe dashurie gay.

Muzikali i shumĂ«kuotuar “La La Land” doli nga ceremonia me 6 statuja tĂ« arta, ajo pĂ«r aktoren mĂ« tĂ« mirĂ« Emma Stone, regjia mĂ« e mirĂ«, kĂ«nga mĂ« e mirĂ« me “‘City of Stars”, kolona mĂ« e mirĂ« zanore, pĂ«r Justin Hurwitz, fotografia mĂ« e mirĂ« pĂ«r Linus Sandgren, skenografia mĂ« mirĂ« Sandy Reynolds-Wasco dhe David Wasco.

Damien Chazelle u bë kështu regjisori më i ri që fiton një Oscar, në moshën 32-vjeçare.

“Moonlight” mori edhe njĂ« çmim pĂ«r skenarin e pĂ«rshtatur mĂ« tĂ« mirĂ« dhe aktorin mĂ« tĂ« mirĂ« joprotagonist.
Filmi mĂ« i mirĂ« i huaj u shpall iraniani “Klienti” i Asghar Farhadi.

Ja të gjithë çmimet e edicionit të 89-të të Oscar.

Filmi më i mirë: Moonlight

Regjia më e mirë: Damien Chazelle (La La Land)
Aktori më i mirë: Casey Affleck (Manchester by the sea)
Aktorja më e mirë: Emma Stone (La La Land)
Aktori më i mirë jo protagonist : Mahershala Ali (Moonlight)
Aktorja më mirë jo protagoniste : Viola Davis (Barriere)
Skenari mĂ« i mirĂ« origjinal – Manchester by the sea
Skenari më imirë jo origjinal : Moonlight
Filmi më i mirë i huaj : Il cliente (Iran)
Filmi më i mirë i animuar: Zootropolis
Fotografia më e mirë : La La Land
Skenografia më e mirë: La La Land
Montazhi më i mirë: La battaglia di Hacksaë Ridge
Kolona zanore më mirë: La La Land
Kënga më mirë: City of Stars (La La Land)
Efektet më të mira speciale : Libri i xhunglë
Muzika më e mirë : Beteja e Hacksaë Ridge
Montazhi më i mirë muzikor : Arrival
Kostumet mĂ« tĂ« mira: KafshĂ«t fantastike ku t’i gjesh
Truku më i mirë: Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini e Christopher Nelson (Suicide Squad)
Dokumentari më i mirë: O.J Made in America
Dokumentari më mirë i shkurtër : The ëhite Helmets
Filmi më i miri i shkurtër: Sing
Filmi më i mirë i animuar i shkurtër: Piper.

 

/Tgcom24/k.s/

[metaslider id=542342]

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…