Home Art, Kulture dhe Argetim FOTO/Kalaja e Petralbës, kështjella kryesore e Kastriotëve

FOTO/Kalaja e Petralbës, kështjella kryesore e Kastriotëve

5 min read
0
193

TIRANE, 14 Shkurt /ATSH-A.Alla/ – SpecialistĂ«t e DRKK-sĂ« ShkodĂ«r kanĂ« kryer disa inspektime nĂ« sitin e KalasĂ« sĂ« PetralbĂ«s e cila ndodhet mes fshatrave Gur i BardhĂ« dhe Fshat nĂ« BashkinĂ« Klos e ndĂ«rtuar mbi njĂ« kreshtĂ« malore nĂ« njĂ« lartĂ«si rreth 800 m. SĂ« bashku me kalanĂ« e Xibrit, kontrollonte rrugĂ«n DibĂ«r-QafĂ« MurrizĂ«.

Petralba dhe Stelushi,  ishin dy kështjellat kryesore të Kastriotëve në mesjetë.

Fillimet e veta ky fortifikim i ka qĂ« nĂ« antikitet tĂ« vonĂ«, pĂ«r t’u pĂ«rforcuar sĂ«rish nĂ« shek. XV nga SkĂ«nderbeu. PĂ«r vlerat historike dhe arkeologjike qĂ« ruan kjo kala, nĂ« vitin 1973 merr statusin “Monument Kulture” i kategorisĂ« sĂ« parĂ«.

E vendosur në një pikë strategjike mbi luginën e Matit, Petralba kontrollonte pjesën më të madhe të saj si edhe akset lidhëse, ku më kryesorja ishte padyshim Rruga e Arbrit, që niste nga Durrësi, Albanapoli, Pershqopi e Petrela, Qafë Murrize, zbriste në këmbë të fortesës së Petralbës.

PĂ«rshkrimin mĂ« tĂ« plotĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sisĂ« historike tĂ« KalasĂ« sĂ« PetralbĂ«s e gjejmĂ« tek “Histori e SkĂ«nderbeut” e Marin Barletit, i cili nĂ« origjinal e quan atĂ« Petram Albam, qĂ« nĂ« shqip Ă«shtĂ« Guri i BardhĂ«.

Sipas Barletit, Skënderbeu në vitin 1443 pasi ka marrë Krujën dhe Petrelën i është drejtuar Petralbës.

“Duke vazhduar drejt rrugĂ«n, arritĂ«m nĂ« PetralbĂ«, e cila Ă«shtĂ« larg nga Petrela 30 mijĂ« hapa, nga Kruja po 30 mijĂ«, ndĂ«rsa Petrela nga Kruja 25 mijĂ« hapa. Ky Ă«shtĂ« njĂ« qytet nĂ« Mat, i ndĂ«rtuar mu nĂ« majĂ« tĂ« njĂ« mali tĂ« vogĂ«l, por qĂ« s’i trembet, megjithĂ«kĂ«tĂ«, pĂ«rveç urisĂ«, asnjĂ« fuqie armiku. Veç kĂ«saj, lumi i Matit, qĂ« rrjedh rrĂ«zĂ« malit, duket se i shton kĂ«tij vendi jo mĂ« pak bukurinĂ« sesa fuqinĂ« mbrojtĂ«se dhe dobinĂ«. Sapo ushtria zuri vend e nguli çadrat nĂ«n muret, erdhĂ«n disa tĂ« dĂ«rguar nga ata tĂ« qytetit tĂ« SkĂ«nderbeut dhe i bĂ«nĂ« me dĂ«shirĂ«n e vet dorĂ«zimin e qytetit. Edhe kĂ«tyre u dhanĂ« dhe ua mbajtĂ«n gjithĂ« zotimet, qĂ« u kishin dhĂ«nĂ« e mbajtur mĂ« parĂ« petrelasve, dhe bashkĂ« me rojĂ«n armike u dĂ«rguan disa nga tanĂ«t pĂ«r t’i ruajtur se mos pĂ«sonin gjĂ« nga banorĂ«t e krahinĂ«s”, shkruan Barleti.

Barleti e provon plotësisht faktin se Skenderbeu ka ndenjur familjarisht në Petralbë. Madje sipas gojëdhënave ashtu si ai vetë edhe i biri i tij, Gjoni kanë lindur pikërisht në këtë kala. Por Petralba, nuk ishte thjeshtë e vetëm një zonë banimi. Për Skënderbeun, gjithnjë sipas Barletit, kalaja dhe zona ishin edhe një prapavijë shumë e rëndësishme luftarake.

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…