Home Ceshtjet Sociale FOTO- Mbjellja e pemëve të reja shkon në 77 mijë, tenori Saimir Pirgu i bashkohet nismës

FOTO- Mbjellja e pemëve të reja shkon në 77 mijë, tenori Saimir Pirgu i bashkohet nismës

6 min read
1
174

TIRANË, 21 janar/ATSH/.- Mbjellja e pemĂ«ve tĂ« reja nĂ« kryeqytet ka shkuar nĂ« mbi 77 mijĂ«. Bashkia e TiranĂ«s vijoi aksionin me mbjelljen e 500 pemĂ«ve tĂ« reja te mbikalimi i Saukut, njĂ« njĂ«sinĂ« e FarkĂ«s

Këtij aksioni që është shtirë në të gjithë qytetin, edhe nëpër lagje, iu bashkua një mik i veçantë i qytetit, tenori shqiptar me famë botërore, Saimir Pirgu, i cili së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mbollën fidanët e rinj.

“Sot kemi njĂ« mik special, qĂ« na Ă«shtĂ« bashkuar nĂ« fushatĂ«n e mbjelljes sĂ« pemĂ«ve, tenori ynĂ« mĂ« i famshĂ«m, Saimir Pirgu. NjĂ« shok dhe qytetar i mirĂ«. Besoj fort se njĂ« artist i mirĂ«, Ă«shtĂ« edhe qytetar i mirĂ«. TĂ« jam shumĂ« mirĂ«njohĂ«s, edhe nĂ« emĂ«r tĂ« tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«ve tĂ« TiranĂ«s, pĂ«r kontributin tĂ«nd shumĂ« tĂ« çmuar, duke na dhĂ«nĂ« gjĂ«nĂ« qĂ« ka mĂ« shumĂ« vlerĂ« pĂ«r ty, qĂ« Ă«shtĂ« koha jote”, tha Veliaj.

Ai deklaroi se objektivi për të arritur shifrën rekord prej 100 mijë pemësh të reja deri në 21 mars është i arritshëm. Veliaj shtoi se për çdo datë të shënuar, do të ketë aksione të mëdha mbarëqytetare, që do të kulmojnë me aksionin e 21 marsit, që përkon me Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve.

“Jemi nĂ« njĂ« fazĂ« ku sapo kemi kaluar 77 mijĂ« pemĂ« nĂ« TiranĂ«, jemi shumĂ« pranĂ« qĂ«llimit tonĂ« final, 100 mijĂ« pemĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« territorin e TiranĂ«s pĂ«r kĂ«tĂ« stinĂ« mbjelljesh. Sigurisht, e filluam mbarĂ« vitin me mbjelljet, vijuam nĂ« “DitĂ«n e SkĂ«nderbeut” me 550 ullinj. NdĂ«rkohĂ«, do tĂ« vazhdojmĂ« me tĂ« gjithĂ« datat e shĂ«nuara, me 14 shkurtin, DitĂ«n e tĂ« Dashuruarve, pĂ«r 7-8 Marsin, ditĂ«n e MĂ«suesve dhe tĂ« NĂ«nĂ«s. Pastaj, nĂ« 21 mars do tĂ« kemi njĂ« finale tĂ« madhe, pĂ«r tĂ« kapur targetin tonĂ« tĂ« 100 mijĂ« pemĂ«ve”, theksoi Veliaj.

Tenori i njohur shqiptar, Saimir Pirgu vlerĂ«soi nismĂ«n e ndĂ«rmarrĂ« nga Bashkia e TiranĂ«s pĂ«r shtimin e gjelbĂ«rimit nĂ« kryeqytet, e cila do t’u shĂ«rbejĂ« brezave tĂ« ardhshĂ«m.

“NjĂ« ditĂ« ndryshe. Mbillet njĂ« pemĂ«, njĂ« fidan, mbillet njĂ« e ardhme. ËshtĂ« me tĂ« vĂ«rtetĂ« njĂ« gjĂ« e bukur dhe e veçantĂ« dhe unĂ« jam i kĂ«naqur pĂ«r kĂ«tĂ«â€, tha Pirgu.

Në këtë nismë, kryebashkiaku kërkoi kontributin e të gjithë qytetarëve të Tiranës, duke theksuar se ajo që bëjmë sot, është paja më e mirë për qytetin nesër.

“UnĂ« besoj qĂ« nĂ« njĂ« qytet, tĂ« gjithĂ« japin atĂ« qĂ« munden. Dikush jep pemĂ«, dikush pak kohĂ«, dikush njĂ« ide. NjĂ« qytet bĂ«het i mirĂ«, kur secili jep kontributin e vet. Ndaj, jam pafundĂ«sisht mirĂ«njohĂ«s pĂ«r tĂ« gjithĂ« donatorĂ«t. Do tĂ« doja qĂ« t’i bĂ«ja thirrje tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«ve, secili prej nesh mund tĂ« gjejĂ« gjysmĂ« ore pĂ«r tĂ« mbjellĂ« njĂ« fidan, pĂ«r t’i lĂ«nĂ« njĂ« pajĂ« qytetit, qĂ« edhe kur tĂ« mos jemi ne, por tĂ« jetĂ« njĂ« gjeneratĂ« tjetĂ«r, tĂ« kemi mundĂ«si ta kthejmĂ« kokĂ«n mbrapa dhe tĂ« themi: LamĂ« njĂ« shenjĂ« nĂ« qytetin tonĂ«. Besoj qĂ«, siç e kemi nisur, ditĂ«t mĂ« tĂ« mira pĂ«r TiranĂ«n janĂ« pĂ«rpara”, deklaroi Veliaj./k.s/

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…