Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Foto/ Projekti që orienton të rinjtë drejt tregut të punës

Foto/ Projekti që orienton të rinjtë drejt tregut të punës

2 min read
1
180
previous arrow
next arrow
Slider

TIRANË, 1 Mars/ATSH/.-  Orientimi drejt tregut tĂ« punĂ«s pĂ«rmes programit mĂ«simor po zbatohet nĂ« dy shkolla profesionale tĂ« qytetit tĂ« VlorĂ«s.

“MĂ«soni dhe trajnohuni pĂ«r punĂ« nĂ« tĂ« ardhmen”, Ă«shtĂ« motoja qĂ« udhĂ«heq shkollat profesionale “PavarĂ«sia” dhe shkollĂ«n Tregtare nĂ« VlorĂ«, ku tĂ« rinjtĂ« po edukohen pĂ«r tregun e punĂ«s.

Projekti zviceran Skills4Jobs dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë po bëjnë trajnimin profesional për të orientuar të rinjtë drejt tregut të punës, duke përfshirë edhe kompani private në programin e shkollës.

Zv/Ministrja e Financave dhe EkonomisĂ«, Dajna Sorensen dhe pĂ«rfaqĂ«sues nga Agjencia Zvicerane pĂ«r Zhvillim dhe BashkĂ«punim (SDC) dhe Swisscontact vizituan dje ShkollĂ«n Industriale “PavarĂ«sia” nĂ« VlorĂ« dhe ShkollĂ«n Tregtare VlorĂ«.

Në këto shkolla profesionale mësimi zhvillohet me pajisje dixhitale, mes kreativitetit, fantazisë dhe dëshirës për të mësuar.

Gjatë vizitës ata u ndalën në diskutime me nxënësit e mësuesit mbi përdorimin e materialeve mësimore dixhitale, platformën e manaxhimit të shkollës dhe Njësinë e Zhvillimit.

Delegacioni pati mundĂ«si tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« njĂ« seancĂ« kĂ«shillimi karriere nĂ« distancĂ« me Shkolla Profesionale “Kolin Gjoka”, si dhe tĂ« ndjekĂ« nga afĂ«r konkursin e gatimit tĂ« udhĂ«hequr nga Master Chef, Sokol Prenga./m.m/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…