Home Ceshtjet Sociale FOTO/ Rehabilitim i poliklinikës së Përrenjasit dhe 6 qendra shëndetësore

FOTO/ Rehabilitim i poliklinikës së Përrenjasit dhe 6 qendra shëndetësore

6 min read
0
158

TIRANË, 17 Shkurt/ATSH/.- Brenda kĂ«tij viti nis rikonstruksioni i poliklinikĂ«s sĂ« PĂ«rrenjasit, e cila i shĂ«rben 40 mijĂ« banorĂ«ve tĂ« kĂ«saj zone.

Lajmi u bë i ditur nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu gjatë vizitës në qarkun e Elbasanit, ku pa nga afër infrastrukturën dhe kushtet e kësaj poliklinike.

“PĂ«r ne si Ministri dhe pĂ«r QeverinĂ« shqiptare Ă«shtĂ« parĂ«sore ndĂ«rhyrja nĂ« infrastrukturĂ«n e qendrave tĂ« kujdesit shĂ«ndetĂ«sor pĂ«r tĂ« garanatuar shĂ«rbim cilĂ«sor sa mĂ« pranĂ« komunitetit. BesojmĂ« se brenda vitit nis rikonstruksioni i plotĂ« i kĂ«saj poliklinike nĂ« bashkĂ«punim me partnerĂ«t tanĂ« ndĂ«rkombĂ«tarĂ«â€, tha Manastirliu.

Mjekët e kësaj qendre vlerësuan angazhimin për të nisur ndërhyrjen në infrastrukturë pasi është e domosdoshme jo vetëm për banorët e Përrenjasit dhe rrethinave por edhe për urgjencat e shumta që pret kjo poliklinikë, e vendosur buzë rrugës nacionale.

Edhe deputeti i qarkut të Elbasanit, Taulant Balla theksoi domosdoshmërinë për ta rehabilituar këtë poliklinikë, dikur spitali i Përrenjasit, ku nuk është vënë dorë prej vitesh.

Gjatë vizitës në qarkun e Elbasanit Manastirliu, e shoqëruar nga deputetët e zonës, u ndal në spitalin bashkiak të Librazhdit, ku sapo ka nisur procesi i sterilizimit dhe instrumenteve të rinj kirurgjikalë.

“ËshtĂ« nga tĂ« paktĂ«t spitale bashkiake qĂ« ofron shĂ«rbime shĂ«ndetĂ«sore tĂ« plota. Edhe falĂ« sistemit tĂ« patronazhit shĂ«rbimi I kirurgjisĂ« qĂ« ofrohet nĂ« kĂ«tĂ« spital do tĂ« zgjerohet me ndĂ«rhyrje qĂ« nuk janĂ« kryer mĂ« parĂ« dhe jam shumĂ« e kĂ«naqur qĂ« edhe kĂ«tu ka nisur procesi i sterilizimit, duke garantuar mĂ« shumĂ« siguri pĂ«r pacientĂ«t me uljen drastike tĂ« infeksioneve spitalore pĂ«r rreth 80 operacione nĂ« muaj qĂ« kryhen nĂ« kĂ«tĂ« spital”, u shpreh ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«.

Një tjetër program i rëndësishëm që Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka nisur të zbatojë në të gjithë Shqipërinë është ai i kujdesit shëndetësor në komunitet.

Manastirliu ndoqi nga afër procesin e vaksinimit dhe mamografive falas për komunitetin rom në lagjen 5 Maji në Elbasan.

 “Vijon me sukses programi kombĂ«tar i kujdesit shĂ«ndetĂ«sor nĂ« komunitet, tashmĂ« me shĂ«rbime tĂ« integruara, duke filluar nga vaksinimi, depistimi i grave pĂ«rmes mamografisĂ« sĂ« lĂ«vizshme dhe kujdesi pĂ«r dhĂ«mbĂ«t. Aksesi nĂ« shĂ«rbime Ă«shtĂ« parĂ«sor nĂ« politikat tona, ndaj kemi vendosur tĂ« aplikojmĂ« kĂ«tĂ« program qĂ« po funksionon nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, duke ofruar kujdesin shĂ«ndetĂ«sor bazĂ«, aty ku janĂ« nevojat, pranĂ« komunitetit”, tha ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« dhe Mbrojtjes Sociale.

Më herët, gjatë vizitës në qarkun e Elbasanit ministrja Manastirliu u ndal në spitalin rajonal ku pa nga afër fillimin e procesit të integruar të sterilizimit dhe instrumenteve të rinj kirurgjikale dhe premtoi se brenda vitit nisin investime të rëndësishme në këtë spital, duke filluar nga spitali i ri i Urgjencës dhe pajisja me aparatura biomjekësore si rezonanca magnetike, grafi, eko etj.

Në këtë qark do të rikonstruktohen brenda vitit 2018 edhe 6 qendra shëndetësore, 4 prej të cilave në Elbasan dhe 2 në Librazhd, në kuadër të programit kombëtar të rikonstruksionit këtë vit të 80 qendrave shëndetësore në të gjithë vendin. /k.s/ /a.g/

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…