Home Art, Kulture dhe Argetim FOTO/ Rindërtohet Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi. Premtim i mbajtur

FOTO/ Rindërtohet Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi. Premtim i mbajtur

2 min read
0
189

TIRANE, 26 Nëntor/ATSH/- Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve të Kulturës, në mbledhjen e fundit të Këshillit Kombëtar të Restaurimit pas shqyrtimit të bërë ka miratuar projektin e rindërtimit të Kishës së Shën Thanasit brenda Qendrës Historike të Dhërmiut.

Lajmin e bën të ditur vet ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila thotë se ky jo vetëm që është një premtim i mbajtur, por kisha madje do të rindërtohet ashtu siç ka qenë dhe ashtu siç e meritojnë banorët e Dhërmiut.

“Ashtu siç ka qenĂ« kur ishte vĂ«rtetĂ« njĂ« kishĂ«, siç e meriton ShĂ«n Thanasi, siç e meritojnĂ« banorĂ«t e DhĂ«rmiut, siç profesorĂ«t AleksandĂ«r Meksi e Pirro Thomo e patĂ«n studiuar e rilevuar herĂ«t. EshtĂ« siç e premtuam se do ta rindĂ«rtonim. Faleminderit BashkisĂ« sĂ« HimarĂ«s dhe KishĂ«s Orthodokse Autoqefale tĂ« ShqipĂ«risĂ« pĂ«r bashkĂ«punimin”,– shkruan ministrja Mirela Kumbaro nĂ« facebook, ku ka publikuar edhe disa foto tĂ« veçanta.

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

“PunĂ«t e mira flasin vetĂ« dhe mbeten, zhurma dhe balta trazojnĂ« kazanet po punĂ«s s’ia zĂ«nĂ« dot vendin”, shprehet Kumbaro.

/a.g/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…