Home Ceshtjet Sociale Foto/“Tirana Art Fest”, hapen audicionet nĂ« gjimnaze

Foto/“Tirana Art Fest”, hapen audicionet nĂ« gjimnaze

5 min read
0
149

TIRANE, 15 Shkurt/ATSH-Z.Tosku/-“Tirana Art Fest” rikthehet pĂ«r tĂ« tretin vit radhazi, duke synuar shtimin e jetĂ«s kulturore-artistike nĂ« kryeqytet, ku protagonistĂ« janĂ« tĂ« rinjtĂ«.

Në të gjitha gjimnazet e Tiranës (publike dhe jopublike), të rinj nga mosha 15 deri në 19 vjeç, do të performojnë në tre disiplina të ndryshme: muzikë, kërcim dhe multimedia, këtë herë me risi në secilën kategori konkurruese.

Kryetari i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj, ndoqi performancĂ«n e tĂ« rinjve tĂ« talentuar tĂ« tre gjimnazeve: “Sinan Tafaj”, “Ismail Qemali” dhe “Abdulla Keta”, ku vlerĂ«soi se “Tirana Art Fest” Ă«shtĂ« njĂ« mundĂ«si shumĂ« e mirĂ« pĂ«r tĂ« zbuluar talentet e reja dhe pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur tĂ« rinjtĂ«.

“Secili prej nesh ka nevojĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« njĂ« dorĂ« nĂ« jetĂ«, ku disa prej atyre qĂ« kanĂ« fituar apo kanĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« “Tirana Art Fest”, tani kanĂ« shkuar nĂ« njĂ« nivel mĂ« tĂ« lartĂ«, sepse dikush i zbuloi kur ishin nĂ« gjimnaz. UnĂ« shpresoj shumĂ« qĂ« pĂ«r ata qĂ« do tĂ« zbulohen si talente, tĂ« kemi mundĂ«si qĂ« t’ju promovojmĂ« qĂ« tĂ« shkoni mĂ« lart. Por edhe pĂ«r ata qĂ« ndoshta do tĂ« kuptojnĂ« qĂ« nuk janĂ« tĂ« “prerĂ«â€ pĂ«r kĂ«tĂ« punĂ«, tĂ« kemi mundĂ«si tĂ« eksplorojnĂ« diçka tjetĂ«r”, tha Veliaj, teksa siguroi se Bashkia e TiranĂ«s do tĂ« jetĂ« gjithnjĂ« nĂ« krah tĂ« tĂ« rinjve tĂ« kryeqytetit dhe promovimin e tyre, sĂ« bashku me ekipin e trajnerĂ«ve tĂ« “Tirana Art Fest”, Bojken Lako, Mariza Ikonomi, Shpend Bengu, Gerd Vaso etj,.

previous arrow
next arrow
Slider

Kreu i Bashkisë u shpreh se historitë e vërteta të suksesit në Shqipëri nuk janë ato që krijohen nga emri i familjes, por janë historitë e djemve dhe të vajzave të Tiranës, që me talentin dhe punën e tyre arrijnë të bëjnë realitet ëndrrat që dikush tjetër i konsideron të pamundura.

Kryebashkiaku u kërkoi vajzave dhe djemve të talentuar, pjesë e këtij rrugëtimi artistik në gjimnazet e kryeqytetit që në përfundim të kësaj gare, të punojnë bashkërisht për një gjeneratë më të mirë.

“Tirana Art Fest ” Ă«shtĂ« kthyer tashmĂ« nĂ« njĂ« traditĂ« tĂ« bukur artistike duke synuar nxitjen, promovimin e talenteve tĂ« reja dhe inkurajimin e krijuesve tĂ« rinj tĂ« shkollave tĂ« mesme. Gjithashtu, ky projekt ndihmon nĂ« diversitetin social- kulturor, edukimin dhe argĂ«timin e tĂ« rinjve e po ashtu dhe pĂ«r tĂ« kontribuar nĂ« luftĂ«n ndaj tĂ« gjithĂ« fenomeneve sociale negative.

NjĂ« vit mĂ« parĂ« morĂ«n pjesĂ« 300 talente nga shkolla tĂ« ndryshme tĂ« kryeqytetit, ndĂ«rkohĂ« qĂ« shumĂ« prej talenteve tĂ« “Tirana ART Fest” janĂ« sot pjesĂ« e tregut artistik, duke u renditur tĂ« parĂ«t nĂ« klasifikimet muzikore.

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…