Home Ceshtjet Sociale Foto/Tirana me një godinë të re moderne për Teatrin Kombëtar

Foto/Tirana me një godinë të re moderne për Teatrin Kombëtar

6 min read
0
145

TIRANE, 16 Shkurt/ATSH-Z.Tosku/-Kryeqyteti do të ketë shumë shpejt një teatër të ri modern.

E ndĂ«rtuar qĂ« para LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore dhe nĂ« gjendje tĂ« rrĂ«nuar, godina aktuale e cila nuk ofron as kushtet minimale pĂ«r aktorĂ«t e spektatorĂ«t artdashĂ«s, do t’i lĂ«rĂ« vendin njĂ« godine tĂ« re qĂ« do tĂ« ngrihet nĂ« gjurmĂ«t e asaj ekzistuese.

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Qeverinë dhe Ministrinë e Kulturës do të nisë ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar, një hapësirë e denjë për artdashësit.

Teksa mori pjesĂ« nĂ« rehabilitimin e lulishtes sĂ« AkademisĂ« sĂ« Arteve, bashkĂ« me kĂ«ngĂ«taren e njohur shqiptare, Elvana Gjata, dhe aktorin e shumĂ« roleve nĂ« skenĂ« dhe ekran, Kastriot Çaushi, kryetari i bashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj sqaroi se godina e re do tĂ« jetĂ« mbi gjurmĂ«t e atij ekzistues dhe pa kullĂ«. “Do tĂ« bĂ«jmĂ« njĂ« propozim shumĂ« tĂ« guximshĂ«m pĂ«r Teatrin KombĂ«tar, njĂ« teatĂ«r pa kullĂ«, nĂ« gjurmĂ«n ku Ă«shtĂ« sot, ekskluziv vetĂ«m pĂ«r teatrin. Por, qĂ« tĂ« bĂ«jmĂ« gjĂ«ra tĂ« bukura, duhet bashkĂ«punim, jo histeri. Na duhet tĂ« komunikojmĂ« me njĂ«ri-tjetrin, tĂ« gjejmĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« tĂ« mirĂ« dhe tĂ« ecim pĂ«rpara”, theksoi Veliaj.

Më tej, kreu i Bashkisë apeloi që çdo qytetar do të duhet të japë ndihmën e tij për vendin dhe komunitetin ku jeton, duke kthyer mbrapsht në shenjë mirënjohje energjinë pozitive. Ndërkohë, lulishtja e Akademisë së Arteve është kthyer tashmë jo vetëm një ambient çlodhës për studentët dhe qytetarët e Tiranës, por edhe një vend ku mund të shijohen instalacionet artistike të vendosura në të.

previous arrow
next arrow
Slider

“I jam shumĂ« mirĂ«njohĂ«s ElvanĂ«s qĂ« pĂ«r ditĂ«lindjen e saj bashkĂ«punoi me ne, qĂ« t’i jepnim qytetit njĂ« qoshe e cila mbi tĂ« gjitha do tĂ« shfrytĂ«zohet nga tĂ« gjithĂ« studentĂ«t e arteve dhe sa bukur kur secili lĂ« njĂ« gjurmĂ« nĂ« vendin ku Ă«shtĂ« rritur, ku Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« e talentuar dhe pastaj ka shpĂ«rthyer si njĂ« histori suksesi”, tha Veliaj.

Duke falenderuar kryebashkiakun Veliaj, artisti i njohur Kastriot Çaushi, kĂ«rkoi qĂ« krahas ndĂ«rtimit tĂ« Teatrit, tĂ« nisĂ« puna edhe pĂ«r njĂ« sĂ«rĂ« projektesh tĂ« tjera.KĂ«ngĂ«tarja e njohur, Elvana Gjata, vlerĂ«soi punĂ«n e bĂ«rĂ« nga kryebashkiaku Veliaj nĂ« TiranĂ«, teksa theksoi se kjo ditĂ« do tĂ« ruhet nĂ« kujtimet e saj si njĂ« ndĂ«r gjĂ«rat mĂ« tĂ« bukura tĂ« realizuara. “Faleminderit Erion vĂ«rtet, ta them me gjithĂ« zemĂ«r, jemi shumĂ« me fat qĂ« tĂ« kemi ty nĂ« TiranĂ«n tonĂ«! TĂ« jam nĂ« fakt mirĂ«njohĂ«se qĂ« bĂ«mĂ« kĂ«tĂ« gjĂ« kaq tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r qytetarĂ«t e TiranĂ«s mbi tĂ« gjitha dhe pĂ«r mua absolutisht. Sinqerisht, kjo Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r gjĂ«rat mĂ« tĂ« bukura qĂ« kam bĂ«rĂ« nĂ« jetĂ«, njĂ« nga gjĂ«rat mĂ« me energji tĂ« mirĂ«, pozitive dhe u sugjeroj tĂ« gjithĂ«ve, qĂ« ta bĂ«jnĂ« tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e TiranĂ«s”, tha Elvana Gjata . /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…