Home Aktualitet FOTO-VIDEO/ Realizohet operacioni i parë në gjymtyrë në spitalin e Traumës

FOTO-VIDEO/ Realizohet operacioni i parë në gjymtyrë në spitalin e Traumës

3 min read
0
299

TIRANË, 31 Janar/ATSH/.- FalĂ« investimeve tĂ« kryera nga qeveria shqiptare nĂ« spitalin Universitar tĂ« TraumĂ«s nĂ« TiranĂ« u realizua pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« operacioni me artoskopi.

Tashmë pacientët që deri dje paguanin 1000-4500 euro në klinikat private ose jashtë vendit për ndërhyrjet në gjymtyrë me metoda të avancuara, sot mund të drejtohen në këtë spital.

Ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Ogerta Manastirliu, nĂ« njĂ« postim nĂ« rrjetin social Facebook, shkruan se “investimet nĂ« spitalin Universitar tĂ« TraumĂ«s, realizohet operacioni i parĂ« me artroskopi nĂ« spitalet publike. Deri dje pacientĂ«t paguanin 1000-4500 euro ne klinikat private ose jashtĂ« vendit pĂ«r ndĂ«rhyrjet nĂ« gjymtyrĂ« me metoda tĂ« avancuara. Sot kĂ«to ndĂ«rhyrje kryhen falas pĂ«r pacientet, falĂ« investimeve nĂ« Spitalin Universitar tĂ« TiranĂ«s”.

Sipas saj, tashmë po përmirësojmë shërbimet në fushën e shëndetësisë.

Ndërhyrja kirugjikale u mundësua nga ekipi i mjekëve Flamur Vellku, Ervin Nepravishta, Ervin Sula dhe Fatbardh Kurti.

Doktor Flamur Vellku thekson se “tĂ« realizosh kĂ«tĂ« ndĂ«rhyrje kirugjikale duhet instrument i rĂ«ndĂ«sishĂ«m siç Ă«shtĂ« artroskopi qĂ« pĂ«r fat tĂ« mirĂ« e kemi edhe nĂ« spitalin e traumĂ«s. Artroskopia Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«rhyrje kirugjikale qĂ« pĂ«rdoret nĂ« artikulacionet kryesore tĂ« njeriut dhe pĂ«rmes saj ne diagnostikojmĂ« dhe kurojmĂ« shqetĂ«simet qĂ« ndodhin nĂ« artikulacion”.

Në spitalin Universitar të Traumës në Tiranë, njëkohësisht qendra e vetme e traumës në vend, qeveria shqiptare ka investuar në projekte të ndryshme, pajisje dhe teknologji./k.s/ /a.g/

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…