Home Ceshtjet Sociale Foto/Tiranë, projekti më transformues në infrastrukturë

Foto/Tiranë, projekti më transformues në infrastrukturë

4 min read
0
200

TIRANE, 26 Dhjetor/ATSH-Z.Tosku/-Një nga projektet më transformuese të Bashkisë së Tiranës është pikërisht investimi në infrastrukturë që ka nisur në njësinë 9 në kryeqytet.

Rikonstruksioni i rrugĂ«ve dhe shesheve nĂ« bllokun qĂ« kufizohet nga bulevardi “Zogu I-rĂ«â€, “Rr. e DibrĂ«s”, Rr. “Siri Kodra” dhe Rr. “Reshit Petrela” me njĂ« sipĂ«rfaqe rreth 27.4 hektarĂ«, do t’i gjejĂ« banorĂ«t e kĂ«tij blloku banimi me njĂ« lagje model nĂ« pranverĂ«.

Ky investim i rëndësishëm do i shërbejë mijëra banorëve dhe se, ashtu si në çdo vend tjetër ku ka ndërhyrë Bashkia e Tiranës, do të sjellë rritjen e vlerës së pronës.

“NĂ« qendĂ«r tĂ« TiranĂ«s por zona dukej si nĂ« mesjetĂ«”

Edhe pse Ă«shtĂ« nĂ« qendĂ«r tĂ« TiranĂ«s, pra qĂ« kryqĂ«zohet nga Rruga e DibrĂ«s dhe nga unaza kryesore e TiranĂ«s, prej vitesh kjo zonĂ« ka qenĂ« nĂ« njĂ« situatĂ« mesjetare, ku suvave binin, kanalet e zeza dilnin nĂ« sipĂ«rfaqe, tela elektrikĂ« tĂ« internetit dhe telefonit kudo etj. MĂ« heret, kryetari i bashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj ka deklaruar se kĂ«saj gjendje tĂ« krijuar nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« duhet t’i vinte fundi, pĂ«r t’a shndĂ«rruar në njĂ« lagje model pĂ«r TiranĂ«n.

Por çfarë ndërhyrjesh parashikon konkretisht projekti? 

Projekti me 27.4 ha në 27 rrugë parashikon ndërhyrje me themel, pra që nga shtresat nëntokësore, me sinjalistikë, ndriçim etj, duke shtuar edhe disa lulishte, si një nga projektet më transformuese që ka parë Njësia 9 në 50 vitet e fundit.

Po kështu, projekti parashikon sistemimin e rrugëve dhe shesheve, me të gjithë elementët e infrastrukturës rrugore dhe urbane, me qëllim përmirësimin e cilësisë së jetës së komunitetit të kësaj zone dhe krijimin e akseseve të lëvizjes me rrugët e tjera të qytetit.

previous arrow
next arrow
Slider

Krahas rritjes së vlerës së pronës, investimi do të  nxisë gjallërimin e bizneseve në këtë zonë shumë të lakmuar të Tiranës. Rikonstruktimi i këtij blloku banimi është një tjetër premtim i mbajtur nga Bashkia e Tiranës, në të cilën nuk ishte vënë dorë prej vitesh, duke u kthyer në një shqetësim për gjithë komunitetin përreth. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…