Home Bota FRANCË – 2017, viti pa katastrofa ajrore, por zero aksidente mbetet njĂ« sfidĂ«

FRANCË – 2017, viti pa katastrofa ajrore, por zero aksidente mbetet njĂ« sfidĂ«

2 min read
0
150

PARIS, 3 janar /ATSH-AFP/ – Mungesa e katastrofave tĂ« mĂ«dha nĂ« vitin 2017 konfirmon njĂ« tendencĂ« historike tĂ« pĂ«rmirĂ«simit tĂ« vazhdueshĂ«m tĂ« sigurisĂ« ajrore, por ideali i zero aksidenteve duket si njĂ« sfidĂ« nĂ« njĂ« qiell gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« mbingarkuar.

“Me njĂ« total prej 10 aksidentesh duke pĂ«rfshirĂ« avionĂ« tĂ« transportit civil me mĂ« shumĂ« se 14 pasagjerĂ«, qĂ« kanĂ« shkaktuar 44 tĂ« vdekur, 2017 cilĂ«sohet si viti mĂ« i sigurtĂ« i tĂ« gjitha kohĂ«rave si pĂ«r nga numri i aksidenteve ashtu dhe i viktimave”, njoftoi Aviation Safety Network (ASN).

“MĂ« 31 dhjetor 2017, sipas ASN-sĂ«, aksidenti i fundit me avion linje daton mĂ« 28 nĂ«ntor 2016 dhe ka shkaktuar 71 tĂ« vdekur pas rrĂ«zimit tĂ« njĂ« avioni tĂ« kompanisĂ« boliviane “LaMia” pranĂ« Medellin, nĂ« Kolumbi, si pasojĂ« e mungesĂ«s sĂ« karburantit”, sipas aviacionit civil kolumbian.

Këto shifra të jashtëzakonshme të vitit 2017 konfirmojnë një orientim në rënie të aksidenteve që prej disa dhjetëra vitesh, por nuk nënkuptojnë domosdoshmërisht fundin e katastrofave ajrore, sipas ekspertëve./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…