Home Bota FRANCË – Bisedime Macron-Merkel-Putin pĂ«r aplikimin e armĂ«pushimit nĂ« Siri

FRANCË – Bisedime Macron-Merkel-Putin pĂ«r aplikimin e armĂ«pushimit nĂ« Siri

3 min read
0
205
Presidenti francez, Emmanuel Macron, homologu i tij rus, Vledimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel

PARIS, 25 shkurt /ATSH-AFP/ – Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel do tĂ« zhvillojnĂ« sot bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin pĂ«r aplikimin e armĂ«pushimit nĂ« Siri, njoftoi presidenca franceze.

“KĂ«shilli i Sigurimit sapo miratoi njĂ«zĂ«ri njĂ« rezolutĂ« ku kĂ«rkon njĂ« armĂ«pushim prej 30 ditĂ«sh nĂ« Siri. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« etapĂ« e domosdoshme, ndĂ«rkohĂ« qĂ« Merkel dhe Macron do tĂ« bisedojnĂ« me presidentin Putin pĂ«r aplikimin e kĂ«saj rezolute dhe mbi udhĂ«rrĂ«fyesin politik tĂ« domosdoshme pĂ«r vendosjen e njĂ« paqeje tĂ« qĂ«ndrueshme nĂ« Siri”, thekson Elizeja.

“Ne do tĂ« jemi nĂ« orĂ«t nĂ« vijim dhe ditĂ«t e ardhshme jashtĂ«zakonisht vigjilentĂ« mbi aplikimin konkret, armĂ«pushimi duhet tĂ« respektohet dhe karvanet humanitare duhet tĂ« arrijnĂ« pa vonuar nĂ« zonat mĂ« tĂ« prekura nga dhuna dhe mungesat. Evakuimi mjekĂ«sor urgjent duhet tĂ« aplikohet pa pengesa”, thuhet nĂ« kĂ«tĂ« komunikatĂ« tĂ« presidencĂ«s franceze.

“TĂ« gjitha vendet e pĂ«rfshira duhet tĂ« veprojnĂ« pĂ«r aplikimin e plotĂ«, nĂ« ditĂ«t nĂ« vijim, tĂ« angazhimeve tĂ« marra, duke filluar nga garantuesit e Astanas, Rusia, Turqia dhe Irani”, theksohet nĂ« kĂ«tĂ« komunikatĂ«, ndĂ«kohĂ« qĂ« u nevojitĂ«n mĂ« shumĂ« se 15 ditĂ« bisedime mes anĂ«tarĂ«ve tĂ« KĂ«shillit tĂ« Sigurimit pĂ«r tĂ« arritur nĂ« rezolutĂ«n qĂ« u votua dje nĂ« mbrĂ«mje OKB./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…