Home Bota FRANCË – Macron dhe Guterres tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r situatĂ«n e rĂ«ndĂ« nĂ« Siri

FRANCË – Macron dhe Guterres tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r situatĂ«n e rĂ«ndĂ« nĂ« Siri

2 min read
0
238

PARIS, 4 mars /ATSH-AFP/ – Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe sekretari i pĂ«rgjithshĂ«m i OKB-sĂ«, Antonio Guterres shprehĂ«n shqetĂ«simin e madh pĂ«rballĂ« situatĂ«s nĂ« Gutan Lindore, ku autokolonat e OKB-sĂ« duhet tĂ« lejohen tĂ« dĂ«rgojnĂ« ndihma nĂ« enklavĂ«n rebele siriane, sipas Elyse.

“GjatĂ« njĂ« bisede telefonike dje nĂ« mbrĂ«mje, presidenti francez dhe kreu i OKB-sĂ« rikonfirmuan vendosmĂ«rinĂ« e tyre tĂ« plotĂ« pĂ«r tĂ« mundĂ«suar aplikimin nga regjimi sirian dhe aleatĂ«t e tij tĂ« rezolutĂ«s 2401, veçanĂ«risht pĂ«r aksesin humanitar”, theksoi Elyse.

“Autokolonat e OKB-sĂ« duhet tĂ« shpĂ«rndajnĂ« qĂ« prej kĂ«tij momenti asistencĂ« mjekĂ«sore pĂ«r popullsinĂ« e rrethuar”, shtoi presidenca franceze.

Macron do të zhvillojë sot një bisedë telefonike për Sirinë me homologun iranian, Hassan Rohani, pasi Teherani është një prej mbështetësve kryesorë të regjimit sirian.

Një javë pas miratimit, rezoluta e OKB-së parashikon një armëpushim 30 ditor, por për momentin nuk është aplikuar në terren ku forcat e regjimit dhe aleatët e tyre kanë intensifikuar ofensivën tokësore kundër grupeve rebele./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…