Home Bota FRANCË – NjĂ« operacion global policor konfiskon 41 000 objekte kulturore

FRANCË – NjĂ« operacion global policor konfiskon 41 000 objekte kulturore

3 min read
0
149

LION, 21 shkurt /ATSH-AFP/ – MĂ« shumĂ« se 41 000 objekte kulturore u sekuestruan gjatĂ« njĂ« operacioni kundĂ«r trafikut tĂ« paligjshĂ«m organizuar nĂ« 81 vende nga Organizata BotĂ«rore e Doganave (OMD), Europol dhe Interpol, njoftoi sot kjo e fundit.

“KĂ«to monedha, mobilje, piktura, instrumente muzikore, skulptura dhe objekte arkeologjike u sekuestruan gjatĂ« njĂ« operacioni botĂ«ror kundĂ«r trafiqeve tĂ« objekteve kulturore”, shtoi organizata ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r bashkĂ«punimin policor nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

Ky operacion botĂ«ror u zhvillua nĂ« kuadĂ«r tĂ« operacionit “Athena”, bashkorganizuar nga Organizata BotĂ«rore e Doganave dhe Interpoli dhe operacioni ”Pandora II”, koordinuar nga Europol dhe Guardia Civile spanjolle.

“DhjetĂ«ra mijĂ«ra kontrolle u realizuan nĂ« aeroportet dhe kufijtĂ« e 81 vendeve gjatĂ« kĂ«tyre operacioneve, qĂ« janĂ« zhvilluar nga tetori nĂ« dhjetor 2017”, sipas Interpol.

Shtëpitë në shitje, muzetë si dhe vende të veçanta janë inspektuar duke bërë të mundur hapjen e më shumë se 300 hetimeve dhe duke çuar në 101 arrestime.

Mes objekteve të gjetura, Interpoli përmendi rastin e një guaske glyptodoni, një tatuazh gjigant të zhdukur, gjendur nga policia federale argjentinase.

Kjo guaskë, më shumë se 1 000 000-vjeçare, ishte shitur për 150 000 dollarë.

Një pikturë e Nicolas de Staël, vlerësuar rreth 500 000 euro, u kap nga doganat franceze në veri të Parisit, ndërkohë që po përgatitej të nisej drejt Londres.

“MĂ« shumĂ« se 7 000 objekte, rreth 20% tĂ« numrit total tĂ« objekteve tĂ« gjetura nĂ« kĂ«to operacione, u zbuluan nĂ« faqet e shitjeve nĂ« internet”, zbulon Interpol./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…