Home Aktualitet GIZ, zhvillim turizmit rural dhe bujqësisë në Vlorë

GIZ, zhvillim turizmit rural dhe bujqësisë në Vlorë

2 min read
0
143

VLORË, 27 shkurt/ATSH/.-  Turizmi rural dhe bujqĂ«sia janĂ« dy shtyllat kryesore tĂ« programit tĂ« GIZ nĂ« VlorĂ«, mbi “Zhvillimin e zonave rurale”.

Kryetari i KĂ«shillit tĂ« Qarkut VlorĂ«, Ervis Moçka dhe Prefekti i Qarkut, Flamur Mamaj, zhvilluan njĂ« takim me Drejtuesin e ZyrĂ«s sĂ« koordinimit- GIZ nĂ« ShqipĂ«ri, Hans-JĂŒrgen Cassens.

Takimi i zhvilluar pranĂ« ambienteve tĂ« institucionit tĂ« PrefekturĂ«s, u fokusua mbi njĂ« analizĂ« tĂ« bashkĂ«punimit midis GIZ -Albania dhe dy institucioneve tĂ« Qarkut si dhe mbi programin e ri qĂ« GIZ po pĂ«rgatit mbi “Zhvillimin e zonave rurale”.

Në takim ekspertët e misionit të ardhur nga Gjermania shpjeguan se programi i ri do të bazohet në dy shtylla kryesore turizmin rural dhe bujqësinë.

Kryetari Moçka dhe Prefekti Mamaj u fokusuan në një përshkrim të potencialeve turistike të Qarkut si dhe në nismat që kanë ndërmarrë shtatë bashkitë e Qarkut dhe vështirësitë që kanë hasur në lidhje me implementimin e strategjive në sektorin e turizmit./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…