Home Bota GJERMANI – Berlini dhe Amsterdami tĂ« bashkuar nĂ« trajtimin e sfidave tĂ« BE-sĂ«

GJERMANI – Berlini dhe Amsterdami tĂ« bashkuar nĂ« trajtimin e sfidave tĂ« BE-sĂ«

1 min read
0
171
Kryeministri holandez, Mark Rutte dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel

BERLIN, 19 shkurt /ATSH-DPA/ – Gjermania dhe Holanda kanĂ« vendosur qĂ« tĂ« trajtojnĂ« sĂ«bashku sfidat qĂ« po pĂ«rballet Bashkimi Evropian pavarĂ«sisht faktit qĂ« kancelarja Angela Merkel nuk ka arritur tĂ« krijojĂ« njĂ« qeveri tĂ« re qĂ« prej muajit shtator.

Merkel deklaroi sot gjatĂ« njĂ« konference tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r shtyp me kryeministrin holandez, Mark Rutte se “tĂ« dyja palĂ«t kanĂ« punuar gjithnjĂ« bashkĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« konstruktive”.

Merkel shtoi gjithashtu se do të zhvillohen bisedime për të ardhmen e financave të BE-së ndërkohë që Unioni ka parashikuar zhvillimin e një samiti në fund të javës për të biseduar për largimin e një kontribuesi madhor si Britania e Madhe.

Nga ana tjetër Rutte i është kundërvënë çdo propozimi për të zgjeruar buxhetin e BE-së pas Brexit./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…