Home Bota GJERMANI – Ekstremi i djathtĂ« kalon pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« SPD-nĂ« nĂ« sondazhe

GJERMANI – Ekstremi i djathtĂ« kalon pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« SPD-nĂ« nĂ« sondazhe

2 min read
0
187

BERLIN, 19 shkurt /ATSH-DPA/ – Partia populiste e ekstremit tĂ« djathtĂ«, Alternativa pĂ«r GjermaninĂ« (AfD) ka tejkaluar PartinĂ« Social Demokrate (SPD) pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« njĂ« sondazh kombĂ«tar, pak para se SPD-ja tĂ« fillojĂ« njĂ« votim kritik nĂ«se duhet t’i bashkohet njĂ« koalicioni qeverisĂ«s.

Sipas sondazhit tĂ« fundit tĂ« INSA-sĂ« pĂ«r gazetĂ«n “Bild” tregohet se vetĂ«m 15,5% e votuesve do tĂ« zgjidhnin partinĂ« e qendrĂ«s sĂ« majtĂ« SPD, nĂ« rĂ«nie me 1,5 pikĂ« nga sondazhi i fundit, ndĂ«rsa AfD-ja Ă«shtĂ« rritur me njĂ« pikĂ«, duke arritur 16%.

Ky njoftim do të shtojë vështirësitë brenda SPD-së, që është përballur me një rënie të vazhduar që prej zgjedhjeve legjislative në Shtetor ku arriti 20,5%, rezultati i saj më i dobët që prej vitit 1949.

Nga ana tjetër koalicioni i Merkelit CDU-CSU regjistroi një rritje me dy pikë, duke arritur 32 për qind sipas sondazhit të INSA-së.

Anëtarët e SPD-së do të zhvillojnë nesër një votim nëse duhet të pranojnë ose jo një ripërtëritje të të ashtuquajturit koalicion i madhë me bllokun konsercvator të kancelares, Angela Merkel që ka qeverisur Gjermaninë që prej vitit 2013./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…