Home Bota GJERMANI – PapunĂ«sia nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej ribashkimit

GJERMANI – PapunĂ«sia nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej ribashkimit

2 min read
0
253

BERLIN, 3 janar /ATSH-AFP/ – PapunĂ«sia nĂ« Gjermani pĂ«r vitin 2017 arriti nĂ« nivelin mĂ« tĂ« ulĂ«t qĂ« prej ribashkimit nĂ« vitin 1990, duke kaluar nĂ«n gjashtĂ« pĂ«r qind, njĂ« tregus shtesĂ« i dinamikĂ«s sĂ« ekonomisĂ« sĂ« parĂ« evropiane qĂ« po bĂ«n tre muaj pa qeveri.

”NĂ« dhjetor, niveli i papunĂ«sisĂ« ishte 5,5 pĂ«r qind sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« korigjuara nga variacionet sezonale, ndĂ«rkohĂ« qĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« vitin ai ra nĂ« 5,7 pĂ«r qind, niveli mĂ« i ulĂ«t qĂ« prej ribashkimit”, njoftoi sot Agjencia e PunĂ«simit.

Vitin e kaluar, numri i të papunëve ra me 158 000 persona duke arritur 2,53 milionë persona pa punë.

Prej shumë vitesh, Gjermania regjistron një nivel papunësie vjetor në rënie.

Ai kaloi nga 6,9 për qind në vitin 2013 në 6,7 për qind në vitin 2014, 6,4 për qind në vitin 2015 më pas 6,1 për qind në 2016-ën, deri sa ra nën nivelin e gjashtë për qind në vitin 2017./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…