Home Bota GJERMANI – Rritje e ndjeshme e kostos sĂ« katastrofave natyrore

GJERMANI – Rritje e ndjeshme e kostos sĂ« katastrofave natyrore

3 min read
0
165

FRANKFURT, 4 janar /ATSH-AFP/ – Katastrofat natyrore kanĂ« shkaktuar nĂ« vitin 2017 mĂ« shumĂ« dĂ«me se gjatĂ« pesĂ« viteve tĂ« mĂ«parshme, me njĂ« pjesĂ« tĂ« siguruar duke arritur njĂ« rekord, njoftoi sot kompania gjermane e sigurimeve “Munich Re”.

”Vitin e kaluar, katastrofat natyrore kanĂ« shkaktuar 330 miliardĂ« dollarĂ« dĂ«me, rreth dyfishin e vitit 2016 (175 miliardĂ« dollarĂ«) dhe bilancin mĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« histori pas vitit 2011 (354 miliardĂ« dollarĂ«)”, detajon numri dy i sektorit nĂ« njĂ« studim.

”NĂ« kĂ«to 330 miliardĂ«, kryesisht lidhur me uraganet dhe njĂ« tĂ«rmet tĂ« rĂ«ndĂ« nĂ« MeksikĂ«, dĂ«met rekord prej 135 miliardĂ« janĂ« mbuluar nga kompanitĂ« e sigurimeve”, thekson siguruesi.

Katastrofat natyrore kanë shkaktuar përveç të tjerave vdekjen e 10 000 personave vitin e kaluar, më shumë se në 2016 (9 650 të vdekur), por nën mesataren e 10 viteve të kaluara që janë regjistruar 60 000 viktima në vit.

Në total, rreth 710 ngjarje klimatike apo gjeologjike ekstreme janë regjistruar në vitin 2017, një rezultat i lartë me 605 ngjarje të konstatuara në të njëjtën periudhë.

Stuhia Harvey në muajin gusht, me shira të rrëmbyeshëm në Teksas, ka shkaktuar 85 miliardë dollarë dëme.

Uraganet e tjera, Irma në Florida (32 miliardë dollarë dëme) më pas Maria në Karaibe, si dhe zjarret në pyje në Kaliforni janë zbuluar gjithashtu nga studimi.

Në Evropë, temperaturat shumë të ulëta në muajin prill kanë shkaktuar 3,6 miliardë dollarë dëme në bujqësi, prej të cilave 650 milionë janë mbuluar nga sigurimet.

Në Azi, musoni me një intensitet të rralë ka shkaktuar vdekjen e 2 700 personave dhe 3,5 miliardë dollarë dëme./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…