Home Lajme Nga Vendi Golden Milk, përfitimet e qumështit dhe shafranit të Indisë

Golden Milk, përfitimet e qumështit dhe shafranit të Indisë

5 min read
0
623

TIRANË, 3 Mars/ATSH/.- Forcon sistemin imunitar, lehtĂ«son proceset e tretjes dhe redukton dhimbjet e trupit: zbuloni tĂ« gjitha pĂ«rfitimet e Golden Milk.

I njohur si qumësht i artë, Golden Milk, është një pije qumështi dhe shafrani i zakonshëm që përdoret gjerësisht në mjekësinë Ayurvedic dhe tani është përhapur edhe në vendet perëndimore.

Pjesa më e madhe e meritës i detyrohet shafranit, një aromë orientale me ngjyrë të verdhë ari dhe një shije jo të bezidisshme, e cila përmban një përbërës aktiv, kurkuman, e cili ka shumë veti të dobishme: antioksidantë, antiinflamatorë, pastrues dhe forcom sistemin imunitar.

Golden Milk rekomandohet sidomos për ata që vuajnë nga problemet e sistemit të qarkullimit,  por fushat e aplikimit të kësaj pije janë me të vërtetë të panumërta: le të gjejmë se cilat!

Lufton sëmundjet sezonale

Qumështi i Artë konsiderohet i dobishëm, sidomos gjatë muajve të ftohtë, për të lehtësuar çrregullimet e frymëmarrjes dhe sëmundjet sezonale, të tilla si dhimbje të fytit dhe sinusit.
Veçanërisht i dobishëm në rast të kollës dhe ftohjes për shkak të cilësive të tij të forta antibakteriale dhe antivirale.

Ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e qarkullimit

Siç u tha, ky është treguesi mbizotërues terapeutik i Qumështit të Artë, marrja e të cilit rekomandohet mbi të gjitha për të lehtësuar dhimbjen e përbashkët ose të muskujve dhe në përgjithësi çrregullimet që prekin nyjet.
Kurkuma, në fakt, nuk konsiderohet vetëm si një anti-inflamator natyral efektiv, por gjithashtu një ilaç i shkëlqyeshëm për lubrifikimin e nyjeve dhe kolonës vertebrale.

Përmirëson tretjen

Edhe për sistemin tonë të tretjes Qumështi i Artë mund të jetë një ilaç i vërtetë!
Në fakt, ai favorizon proceset e pastrimit të mëlçisë dhe përmirësimin e funksionit të saj , si dhe është thelbësor për tretjen dhe asimilimin e ushqimeve në mënyrë korrekte.
Ai gjithashtu ka një ndikim pozitiv në shëndetin e zorrëve dhe ndihmon në parandalimin e disa çrregullimeve të tilla si ulçera, koliti dhe tretja.

Forcon sistemin imunitar

Ndër vetitë e dobishme të shafranit të Indisë, një përbërës kyç i Golden Milk është edhe curry, ka gjithashtu edhe aftësinë të stimulojë sistemin imunitar të trupit tonë.

Të kesh një sistem të shëndetshëm imunitar është një kusht themelor për trupin tonë, i cili në këtë mënyrë mund të mbrojë veten në një kohë dhe mënyrë efikase nga sëmundjet, infeksionet dhe viruset./Donna Moderna/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…