Home Bota GREQI – Kotzias: Vendimi i qeverisĂ« shqiptare pĂ«r varret e ushtarĂ«ve grekĂ« njĂ« hap i madh besimi   

GREQI – Kotzias: Vendimi i qeverisĂ« shqiptare pĂ«r varret e ushtarĂ«ve grekĂ« njĂ« hap i madh besimi   

2 min read
0
175

TIRANE, 19 dhjetor /ATSH-ANA-MPA/ – Ministri i JashtĂ«m grek, Nikos Kotzias pĂ«rshĂ«ndeti vendimin e qeverisĂ« shqiptare pĂ«r ndĂ«rtimin e varrezave tĂ« ushtarĂ«ve grekĂ«, tĂ« vrarĂ« nĂ« malet e ShqipĂ«risĂ« gjatĂ« LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore duke e konsideruar njĂ« hap tĂ« madh besimi mes dy palĂ«ve.

‘’Vendimi tregoi se diplomacia mund tĂ« arrijĂ« mĂ« shumĂ« sesa tĂ« bĂ«rtiturat pa kuptim‘’, iu pĂ«rgjigj Kotzias njĂ« pyetjeje gjatĂ« njĂ« deklarate tĂ« pĂ«rbashkĂ«t me homologun e tij afgan, Salahuddin Rabbani, i cili ndodhet pĂ«r njĂ« vizitĂ« nĂ« Greqi.

Duke përshëndetur njoftimin e qeverisë shqiptare për një ligj që rregulllon çështjen e ushtarëve dhe oficerëve grekë të rënë në Shqiperi, ndërkohë që po luftonin përkrah trupave të Boshtit, Kotzias theksoi se kemi të bëjmë me një hap shumë pozitiv përpara, që vjen pas rindërtimit të kishës së vogël të shën Thanasit që u dëmtua vitin e kaluar në Himarë dhe që u financua nga qeveria shqiptare./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…