Home Bota GREQI – Moti i keq dĂ«mton rrugĂ«t dhe rrjetet e ujitjes

GREQI – Moti i keq dĂ«mton rrugĂ«t dhe rrjetet e ujitjes

2 min read
0
142

ATHINË, 28 shkurt /ATSH-ANA-MPA/ –  Moti jo i favorshĂ«m, me shira  tĂ« dendur pĂ«r disa ditĂ« me radhĂ«, ka shkaktuar dĂ«me tĂ« mĂ«dha nĂ« rrugĂ« dhe rrjetet e ujitjes, duke i penguar fermerĂ«t qĂ« tĂ« kryejnĂ« shĂ«rbimet nĂ« fermat e tyre,  nĂ« qytetin verior tĂ« GreqisĂ«, Trikala.

Zëvendësdrejtori i qarkut të Trikala,  Christos Michalakis tha për agjencinë e lajmeve ANA-MPA se moti i keq ka prekur komunitetin në fshatin Pialia, në qytezën Pyli, ku erozioni i kodrës shkaktoi një ortek dhe çuar në evakuimin e banorëve.

Pamjet nga zona tregojnë shtëpitë dhe rrugët e zhvendosura dhe të dëmtuara.

Përveç kësaj, zonat si Kastania janë përfshirë nga dëbora me lartësi mbi një metër.

“Shirat e vazhdueshĂ«m kanĂ« dĂ«mtuar rĂ«ndĂ« ujĂ«rat dhe rrjetet e ujitjes, pajisjet bujqĂ«sore, rrugĂ«t dhe pĂ«rmbytur shtĂ«pitĂ«, ndĂ«rsa fermerĂ«t kanĂ« patur vĂ«shtirĂ«si pĂ«r t’u kujdesur pĂ«r bagĂ«tinĂ« e tyre, deklaroi Michalakis.//a.i/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Atila Ismailaj
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…