Home Art, Kulture dhe Argetim ”Hekuba”nĂ« formĂ«n moderne nĂ« teatrin ”Metropol” nga regjisori italian

”Hekuba”nĂ« formĂ«n moderne nĂ« teatrin ”Metropol” nga regjisori italian

4 min read
0
165

TIRANE, 17 NĂ«ntor /ATSH/ – Drama “Hekuba” e regjisorit italian Febo Del Zozzo shfaqi mbrĂ«mjen e djeshme  premierĂ«n nĂ« skenĂ«n e Teatrit Metropol.

Shfaqja e regjisorit italian Febo Del Zozzou u realizua në bashkëpunim me trupën e aktorëve shqiptarë ,ku rolet në vepër i interpretuan aktorët Klea Konomi, Edvin Mustafa, Merita Dabulla, Ermir Jonka, Kristjan Koroveshi, Roerd Toçe, Rexhina Mollaymeri, Verjana Abazi .

Drejtoresha e teatrit Jonida Beqo tha se, ”metropoli Ă«shtĂ« ndalesa e radhĂ«s, e cila do tĂ« pasohet mĂ« tej edhe nĂ« skenĂ«n e SpanjĂ«s apo dhe Qipro. Ky bashkĂ«punim u bĂ« i mundur, pasi u ndje se ka disa pika tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta nĂ« mĂ«nyrĂ«n si realizohen gjĂ«rat”, pohoi mes tĂ« tjerave drejtoresha e teatrit Metropol.

Regjisori italian bën me dije se shfaqja është një ndërthurje e pjesëve të ndryshme nga Homeri, Brehti dhe Pasolini, të cilat flasim për situata humbjeje, apo situata lufte dhe shtypjeje.

Ai tha pĂ«r shfaqjen se ,“kemi zgjedhur njĂ« pjesĂ« tĂ« Brehtit po ashtu edhe njĂ« kritik elegji nga Pasolini tĂ« njeriut, humbĂ«s. TĂ« pranosh humbjen do tĂ« thotĂ« tĂ« kesh njĂ« forcĂ«. TĂ« posedosh njĂ« forcĂ«, por tĂ« mos jesh violent. NĂ« vepĂ«r flitet pĂ«r historinĂ« e HekubĂ«s, humbjen e fĂ«mijĂ«ve tĂ« saj, e pĂ«rcjell kjo nĂ«pĂ«rmjet  gjuhĂ«s sĂ« trupit”, u shpreh regjisori Del Zozzo .

Sipas tij, “Hekuba” Ă«shtĂ« njĂ« vepĂ«r qĂ« mbĂ«shtetet  mbi krijimin e gjestit dhe jo mbi narracionin. “ËshtĂ« njĂ« punĂ« si njĂ« qĂ«ndisje, e cila bazohet mbi unisonin e aktorĂ«ve. Hekuba, jeton brenda kĂ«saj force. Nga njĂ«ra anĂ« forca qĂ« lĂ«shon Hebuka dhe nga ana tjetĂ«r kundĂ«rpĂ«rgjigja e tĂ« tjerĂ«ve mbi qytetin e TrojĂ«s”,vijon regjisori Febo Del Zozzo pĂ«r shfaqjen nĂ« TiranĂ«.

Tragjedia e HekubĂ«s e njohur nga lashtĂ«sia greke, e shkaktuar nga humbja e fĂ«mijĂ«ve tĂ« saj vjen nĂ« formĂ« moderne nĂ« teatrin shqiptar nga regjisori italian. Shfaqja, i pĂ«rket teatrit fizik, lĂ«vizjeve skenike, ritmit dhe sinkronizimit tĂ« aktorĂ«ve nĂ« skenĂ«. “Hekuba”- Porte dhe periferitĂ« e Mesdheut, Ă«shtĂ« projekti i KompanisĂ« Teatrore Laminaria, i cili zhvillohet nĂ« vende tĂ« ndryshme tĂ« Mesdheut.  /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…