Home Lajme Nga Vendi Heroinat e kinemasë të ardhura rekord në SHBA

Heroinat e kinemasë të ardhura rekord në SHBA

2 min read
0
146

TIRANË, 3 Janar/ATSH/.- GjatĂ« vitit tĂ« kaluar gratĂ« kanĂ« lĂ«nĂ« shenjĂ« nĂ« ekranin e madh; pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« 59 vite, tre filmat me mbledhjen mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« tĂ« ardhurave nĂ« Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s kanĂ« patur tĂ« gjithĂ« protagoniste femĂ«rore. Daisy Ridley nĂ« “Star Wars: Tha last Jedi”, Emma Watson nĂ« “La bella e la Bestia” dhe Gal Gadot nĂ« “Wonder Woman”.

Viti 2017 u mbyll me shitjen e biletave tĂ« dominuara nga “Star Wars: The last Jedi” i Rian Johnson, qĂ« ka ka nĂ« qendĂ«r heroinĂ«n Rey (Daisy Ridley) tĂ« vazhdojĂ« eksplorimin e fuqive tĂ« saj, duke u gjendur ballĂ« pĂ«r ballĂ« me Luke Skywalker dhe tĂ« angazhohen me anĂ«n e errĂ«t tĂ« forcĂ«s. Filmi ka fituar 463 milionĂ« euro nĂ« shitjen e biletave nĂ« SHBA.

RibĂ«rja e filmit live-action “La Bella e la Bestia” me Emma Watson nĂ« rolin e Belle Ă«shtĂ« renditur nĂ« vendin e dytĂ« tĂ« klasifikimit, duke mbledhur 451 milionĂ« euro sipas Box Office Mojo.

NĂ« vendin e tretĂ« Ă«shtĂ« renditur pĂ«rshtatja e Patty Jenkins i filmit vizatimor Marvel, “Wonder Woman”, me Gal Gadot nĂ« rolin kryesor , qĂ« ka mbledhur 369 milionĂ« euro./Tgcom24/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…