Home Ceshtjet Sociale Intervistë-Pse duhet një psikolog në përditshmërinë e një fëmije?

Intervistë-Pse duhet një psikolog në përditshmërinë e një fëmije?

8 min read
1
188

TIRANE, 20 Janar/ATSH-Z.Tosku/-Pas ngjarjeve të rënda që ndodhin në shoqërinë tonë, në familje, shkollë apo kudo tjetër, fëmijët janë të parët të cilët vuajnë pasojat.

Pas numrit të lartë të krimeve në familje, të transmetuara në media, shumë prej jush mund të ketë bërë pyetjen se çfarë bëhet me këta fëmijë, si ndihmohen ata, sa e vështirë apo e lehtë është që të kalojnë situatën traumatike të tillë fëmijë.

Gjithçka që ndodh rreth tyre regjistrohet në mendjen e tyre por jo vetëm kaq. Edhe pse të vegjël, ndjesitë e tyre gjatë fëmijërisë ruhen gjatë tërë jetës. Kjo e fundit, sidomos kur bëhet fjalë për një situatë familjare të vështirë, ku fëmijës i duhet të jetë prezent gjatë zënkave ose në mungesë të harmonisë të të dy prindërve.

Për të dhënë përgjigje pyetjeve të tilla, psikologia Orjola Plaku në një intervistë dhënë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, ka vënë në dukje se fëmijët janë ata që përfshihen emocionalisht pas ngjarjeve të përditshme.

Sipas psikologes Plaku, ndërhyrja që në fëmijërinë e hershme, bën që të zbuten vështirësitë që mund të shfaqë fëmija. Më tej, ajo vuri në dukje se roli i psikologut duhet të kuptohet drejtë, që sipas saj, nuk ka lidhje me psikiatrin, por shërben si një ndihmë e madhe për përditshmërinë e fëmijëve.

Sipas saj, traumat e hershme nĂ« fĂ«mijĂ«ri i referohen eksperiencave traumatike qĂ« pĂ«rballet fĂ«mija nĂ« moshĂ«n 0-6 vjeç. Eksperiencat traumatike janĂ« nga mĂ« tĂ« ndryshmet, pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu edhe abuzimet me fĂ«mijĂ«t. Ajo ka shpjeguar se abuzimi i fĂ«mijĂ«ve mund tĂ« ndodhĂ« nĂ« shtĂ«pi, shkollĂ«, qendĂ«r rezidenciale etj. Plaku ka vĂ«nĂ« theksin mbi neglizhencĂ«n e fĂ«mijĂ«ve, ç’ka sipas saj ndikon shumĂ« nĂ« emocionalitetin e fĂ«mijĂ«ve

“ShpeshherĂ« tĂ« rriturit shprehen pĂ«r fĂ«mijĂ«t se ‘’janĂ« shumĂ« tĂ« vegjĂ«l pĂ«r tĂ« kuptuar’ por janĂ« fĂ«mijĂ«t tĂ« cilĂ«t janĂ« mĂ« tĂ« ndjeshĂ«m ndaj ngjarjeve tĂ« rĂ«nda. Trauma i referohet ngjarjeve negative tĂ« cilat janĂ« emocionalisht tĂ« dhimbshme dhe ndikojnĂ« nĂ« funksionimin e pĂ«rditshĂ«m tĂ« njĂ« fĂ«mijĂ«”, thĂ«nĂ« psikologia.

Më tej, ajo i ka dhënë një rëndësi të madhe edhe ndërhyrjes në fëmijërinë e hershme për fëmijët pasi kjo sipas saj, zbut vështirësitë që mund të shfaqë fëmija.

“PĂ«r çdo rast, qĂ« manifeston vĂ«shtirĂ«si lind nevoja qĂ« tĂ« realizohet njĂ« vlerĂ«sim psiko-emocional dhe mĂ« tej tĂ« hartohet njĂ« plan ndĂ«rhyrĂ«s pĂ«r fĂ«mijĂ«n nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« ndiqet me seanca invididuale. NdĂ«rhyrja nĂ« fĂ«mijĂ«rinĂ« e hershme bĂ«n qĂ« tĂ« zbutĂ«n vĂ«shtirĂ«sitĂ« qĂ« shfaq fĂ«mija”. Por, cilat janĂ« sjelljet e njĂ« fĂ«mije qĂ« ka kaluar traumĂ« dhe cila Ă«shtĂ« mĂ«nyra sesi ndĂ«rhyhet pĂ«r t’i “shpĂ«tuar” ata?

Në analizën e saj, psikologia Plaku ka sqaruar se manifestimi i reagimeve mund të jetë i ndryshëm nga një fëmijë tek një tjetër. Një fëmijë mund të shfaqë sjellje apatike, dikush tjetër vështirësi të tjera. Kjo nuk është fikse asnjëherë.

“Mendoj se rendĂ«si ka vlerĂ«simi i rastit pĂ«rcaktimi i nevojave tĂ« fĂ«mijĂ«s dhe ndjekja e tij individuale. NĂ« rast tĂ« kundĂ«rt nĂ«sĂ« njĂ« fĂ«mijĂ« shfaq simptoma tĂ« ashpra referohet tek psikoterapisti.NĂ« shoqĂ«rinĂ« tonĂ« roli i psikologut nuk Ă«shtĂ« kuptuar ende por mendoj se kjo pĂ«rbĂ«n njĂ« sfidĂ«. Ka shumĂ« prindĂ«r tĂ« cilĂ«t nuk e pranojnĂ« madje mohojnĂ« tĂ« çojnĂ« fĂ«mijĂ«n tek psikologu”, ka pĂ«rfunduar ajo. Orjola Plaku punon si psikologe pranĂ« fshatin SOS dhe merret me fĂ«mijĂ«t qĂ« kanĂ« kaluar situata traumatike nĂ« jetĂ«. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…