Home Aktualitet Investimet kapilare në njësinë nr.11

Investimet kapilare në njësinë nr.11

6 min read
0
186

TIRANE 22 Janar/ATSH-Z.Tosku/-Një tjetër zonë me ndërtime informale në Tiranë po urbanizohet plotësisht.

RrugĂ« tĂ« shtruara qĂ« zĂ«vendĂ«sojnĂ« baltĂ«n e dimrit dhe pluhurin e verĂ«s, ndriçimi e infrastruktura nĂ«ntokĂ«sore, do t’ia ndryshojnĂ« pamjen njĂ«rĂ«s prej zonave tĂ« lĂ«na pas dore prej 25 vitesh nĂ« NjĂ«sinĂ« 11.

Prej gati 2 muaj mĂ« parĂ«, Bashkia e TiranĂ«s ka nisur  rikonstruksionin e plotĂ« tĂ« Rr. “Besnik Hidri”, qĂ« ndodhet nĂ« kufi me zonĂ«n e Laknasit, ku jetojnĂ« familje tĂ« ardhura kryesisht pas viteve ‘90. Ky investim u parashikua nĂ« buxhetin e 2017-s ndĂ«rsa shqetĂ«simi u ngrit nga vetĂ« banorĂ«t e zonĂ«s. NjĂ«sia 11 si njĂ« njĂ«si e madhe ka mbartur gjithashtu problematika ndĂ«r vite. GjithĂ« zona e Institutit BujqĂ«sor, zona e Bregut tĂ« Lumit, problemet qĂ« kanĂ« pasur me rrjetin, mungojnĂ« qĂ« nga viti ‘60-70. Sipas deklaratave tĂ« bĂ«ra nga vetĂ« kryetari i bashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj megjithĂ«se nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« kanĂ« munguar investime ndĂ«r vite, pritet qĂ« brenda 5-6 muajve tĂ« mund tĂ« ndryshojĂ« situata e zonĂ«s.

Krahas ndĂ«rtimit tĂ« rrjetit tĂ« kanalizimeve qĂ« do tĂ« pĂ«rballojĂ« shtimin e banorĂ«ve edhe pĂ«r vitet e ardhshme, nĂ« tĂ« dy anĂ«t e Rr. “Besnik Hidri”, projekti parashikon zĂ«vendĂ«simin e mureve aktualĂ« rrethues tĂ« banesave me mure dhe kangjella dekorativĂ«, tĂ« cilat pĂ«rmirĂ«sojnĂ« anĂ«n estetike dhe rrisin vlerĂ«n e pronĂ«s. Pas pĂ«rfundimit tĂ« projekteve tĂ« mĂ«dha infrastrukturore nĂ« qendĂ«r, vĂ«mendja po pĂ«rqendrohet edhe nĂ« periferi tĂ« qytetit, pĂ«r tĂ« zbutur diferencat dhe pĂ«r tĂ« garantuar shĂ«rbime e trajtim tĂ« barabartĂ«.

PĂ«rmirĂ«simi i infrastrukturĂ«s rrugore shihet si prioritet nga bashkia ndĂ«rsa po punohet edhe pĂ«r ndĂ«rtimin dhe mirĂ«mbajtjen e institucioneve tĂ« reja arsimore. Pothuajse tĂ« gjitha shkollat e reja do t’i kushtohen zonave periferike pĂ«r t’u siguruar qĂ« njĂ« fĂ«mijĂ«, tĂ« marĂ« tĂ« njĂ«jtin trajtim dhe tĂ« njĂ«jtĂ«n cilĂ«si mĂ«simdhĂ«nie si nĂ« Bllok, ashtu edhe te Bregu i Lumit.

Me njĂ« popullĂ«si prej 65292 banoresh  nĂ« kĂ«tĂ« njĂ«si  janĂ« kryer investime ndĂ«r tĂ« cilat edhe rehabilitimi i Lumit te Tiranes, njĂ« nga shqetĂ«simet kryesore, ku pĂ«r vite me rradhĂ« shtĂ«pitĂ« afĂ«r lumit pĂ«rmbyteshin nga rreshjet e shiut .Po kĂ«shtu edhe rikonstruksioni i KinemasĂ« Laprake pĂ«r njĂ« jetĂ« kulturore mĂ« tĂ« larmishme nĂ« komunitet. Rikualifikimit i janĂ« nĂ«shtruar edhe dy blloqet e banimit nĂ« RrugĂ«n “ Riza Cuka “ dhe  “ Bajram Alia”.

Sakaq, nĂ« buxhetin e kĂ«tij viti janĂ« pĂ«rcaktuar edhe prioritetet ndĂ«r tĂ« cilat mbetet ndriçimi nĂ« vijimĂ«si, shkollat, kopshtet dhe çerdhet. MĂ« konkretisht, Ă«shtĂ« parashikuar qĂ« hyrja per te gjitha akset hyrĂ«se nĂ« BashkinĂ« e TiranĂ«s tĂ« jetĂ« uniforme  ku do tĂ« pĂ«rfshihet dhe njĂ«sia nr.11 . Investime tĂ« tjera do tĂ« kryhen edhe nĂ« Rr “ Marubi , “ Gjergj Legisi “, “ Allaman Dervishi”. Gjithashtu, parashikohet ndĂ«rtimi i shkollĂ«s sĂ« mesme nĂ« KodĂ«r KamĂ«z dhe asfaltim i rrugĂ«s “Isuf Gervalla”. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…