Home Art, Kulture dhe Argetim Itali, gjendet biberoni 2 300-vjeçar 

Itali, gjendet biberoni 2 300-vjeçar 

2 min read
0
183

TIRANË, 9 Shkurt/ATSH/ – Edhe nĂ« Antikitet, foshnjet pĂ«rdornin biberon.

Në Agrigento, Itali, arkeologët gjetën një të tillë.

ËshtĂ« njĂ« kavanoz i vogĂ«l qĂ« lejon lĂ«ngun tĂ« dalĂ« pika-pika duke u lejuar fĂ«mijĂ«ve tĂ« pinin dhe qĂ« sipas ekspertĂ«ve daton nĂ« fund tĂ« shekullit  IV dhe fillimit tĂ« shekullit III para Krishtit.

Gjetja doli nga gërmimet në teatrin helenist të Akragas, së bashku me objekte të tjera me funksione rituale.

Kryebashkiaku i Agrigentos, Lillo Firetto, tha se ky zbulim “Ă«shtĂ« njĂ« shenjĂ« e mirĂ«” pĂ«r banorĂ«t e Agrigentos.

”Nga gĂ«rmimet e kryera deri mĂ« tani, nĂ« zbulimin e teatrit tĂ« kĂ«rkuar prej shekujsh, nĂ« pjesĂ«n e sipĂ«rme nĂ« tempullin romak, po shtohen elemente tĂ« mĂ«tejshme tĂ« bukurisĂ« sĂ« madhe nĂ« njĂ« vend tĂ« historisĂ« dhe kulturĂ«s si Agrigento”, tha ai.

NdĂ«rsa drejtori i parkut arkeologjik tĂ« LuginĂ«s sĂ« Tempujve, Giuseppe Parello tha se Ă«shtĂ« gjetur njĂ« depozitĂ« objektesh, tĂ« pĂ«rdorura kryesisht pĂ«r tĂ« pirĂ« dhe pĂ«r mbajtjen e lĂ«ngjeve duke pĂ«rfshirĂ« kavanozin e vogĂ«l me hundĂ«z, qĂ« i ngjan njĂ« shisheje tĂ« vĂ«rtetĂ«”./Tgcom24/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…