Home Bota ITALI – Hapen qendrat e votimit pĂ«r zgjedhjet parlamentare

ITALI – Hapen qendrat e votimit pĂ«r zgjedhjet parlamentare

2 min read
0
505

ROMË, 4 mars /ATSH-AFP/ – MĂ« shumĂ« se 46 milionĂ« italianĂ« janĂ« thirrur tĂ« votojnĂ« sot pĂ«r zgjedhjet parlamentare qĂ« pritet tĂ« kenĂ« njĂ« rezultat tĂ« pasigurt mes presionit tĂ« sĂ« djathtĂ«s dhe rritjes sĂ« populizmave.

Qendrat e votimit u hapën në orën lokale 07:00 (06:00 GMT) dhe do të mbyllen në orën 23:00 (22:00 GMT).

Duke marrë parasysh kompleksitetin e sistemit të ri zgjedhor, që kombinon zgjedhjen me sistem proporcional dhe mazhoritar, exit-pollet do të japin vetëm një tregues të raportit të forcave politike.

Pas mesnatës pritet të dalin rezultatet e para për formimin e Parlamentit të ardhshëm.

Nga tre partitĂ« kryesore qĂ« synojnĂ« fitoren, dy prej tyre “Forza Italia” e Silvio Berlusconit dhe lĂ«vizja “5 Yjet”, e themeluar nga Beppe Grillo, prezantohen nĂ« zgjedhje me kandidatĂ« pĂ«r kryeministĂ«r si Antonio Tajani, president i Parlamentit Europian i zgjedhur nga Berlusconi dhe Luigi Di Maio.

Berlusconi po tenton rikthimin edhe pse se nuk i lejohet të mbajë poste publike./ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…