Home Bota JERUSALEM – Netanjahu: Izraeli do tĂ« kundĂ«rshtojĂ« gjykimin e ushtarĂ«ve nĂ« GjykatĂ«n Penale NdĂ«rkombĂ«tare

JERUSALEM – Netanjahu: Izraeli do tĂ« kundĂ«rshtojĂ« gjykimin e ushtarĂ«ve nĂ« GjykatĂ«n Penale NdĂ«rkombĂ«tare

1 min read
0
108

netanjahuJERUSALEM, 4 janar /ATSH-AFP/ – Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu theksoi sot se Izraeli do tĂ« kundĂ«rshtonte çdo gjykim tĂ« ushtarĂ«ve tĂ« tij nga Gjykata Penale NdĂ«rkombĂ«tare (CPI), nĂ« tĂ« cilĂ«n palestinezĂ«t kanĂ« bĂ«rĂ« kĂ«rkesĂ« tĂ« anĂ«tarĂ«sohen.

“Ne nuk do tĂ« lejojmĂ« qĂ« ushtarĂ«t dhe oficerĂ«t e Tsahal tĂ« dalin para gjykatĂ«s tĂ« HagĂ«s”, deklaroi Netanjahu pas hapjes sĂ« kĂ«shillit tĂ« ministrave.

Dje, shteti hebre iu kundërpërgjigj ofensivës diplomatike ndërkombëtare të palestinezëve duke ngrirë tranferimin e 106 milionë eurove për Autoritetin palestinez dhe duke kërcënuar drejtuesit për ndjekje nga drejtësia.

Kërkesa nga Autoriteti palestinez, nëse miratohet, i hap rrugën palestinezëve të ngrejnë akuza për krime lufte kundër Izraelit./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…