Home Art, Kulture dhe Argetim KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

2 min read
0
1,062

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin mĂ« prestigjioz kinematografik nĂ« botĂ«, Oscar, mungon vetĂ«m Italia, por nuk mungon cilĂ«sia apo paqartĂ«sia se cili vend do tĂ« marrĂ« me vete kĂ«tĂ« çmim lakmitar.

Në garën e 92 filmave, vetëm pesë prej tyre janë realizuar nga regjisorë të afirmuar dhe me çmime të respektuara.

VetĂ«m njĂ«ri, rusi Andrey Zvyagintsev, kandidat me filmin ”Loveless”, ka qenĂ« i nominuar nĂ« vitin 2015 pĂ«r filmin ”Leviathan”.

PĂ«r tĂ« tjerĂ«t, libanezin Ziad Doueri me filmin ”The insult”, hungarezin Ildiko Enyedi me filmin ”On body and soul”, kilianin Sebastian Lelio me filmin ”A fantastic woman” dhe suedezin Ruben Ostlund me filmin ”The square” bĂ«het fjalĂ« pĂ«r pjesĂ«marrje pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« skenĂ«n e Oscar.

MegjithatĂ«, tĂ« gjithĂ« kanĂ« demonstruar vlerĂ«n e tyre. ”The insult” ka marrĂ« çmim nĂ« Venecia, ”Loveless” ka marrĂ« çmim nĂ« KanĂ«, ”On body and soul” ka triumfuar nĂ« Berlin, ndĂ«rkohĂ« qĂ« edhe ”A fantastic woman” ka fituar nĂ« Berlin.

NĂ« fund, ”The Square” fitoi nĂ« KanĂ« ”PalmĂ«n e artĂ«”.

Nuk ka ende një pretendent favorit për fitoren e madhe, megjithatë pesë filmat do të luajnë një ndeshje shumë të ekuilibruar./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

SOFT NEWS – Votoi edhe pse Ă«shtĂ« 106… vjeçe!

ÇITA’ DI KASTELO (Itali), 4 mars /ATSH-ANSA/ – TĂ« votosh Ă«shtĂ« njĂ« e drejtĂ« e …